Hamilelikte kullanılan ilaçlar

Gebelikte Kullanılan İlaçlar Nelerdir ?

  • Günlük 400 mikrogram folik asit başlanmalı ve gebeliğin 3. ayina dek devam ettirilmelidir. Folik asit, bebeğin beyin/sinir ve omurilik gelişimi için mutlaka alınması gereken bir vitamindir. Burada bahsedilen 400 mikrogram standart dozdur. Bazı özel durumlarda daha yüksek dozlara ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Tüm gebeler, gebeliğin 4. ayından itibaren günlük yaklaşık 30 miligram Demir ( kan ilacı ) almalıdır. Demir kan yapımında kullanılan çok önemli bir mineraldir. Gebeliğin özellikle ikinci yarısında annede demir ihtiyacı artmıştır. Bu artan demir ihtiyacını sadece diyetten elde edilen demir ile karşılamak genellikle mümkün değildir. Bu nedenle gebeliğin ikinci yarısında mutlaka demir desteği sağlanmalıdır. Aksi halde ciddi kansızlık/anemi oluşabilir. Bu da gebeliğin çok ağır geçmesine, bebekte gelişim bozukluğuna neden olabilir.
  • Gebeliğin 12. haftasından itibaren tüm gebelere 1200ünite D vitamini takviyesi önerilmektedir.
  • Daha önce herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan sağlıklı bir gebenin, gebeliği boyunca folik asit, Demir ve D vitamini dışında takviye olarak mutlaka alması gereken başka bir vitamin ya da mineral yoktur. Fakat bu genel bir bilgidir dolayısıyla tüm gebeler için geçerli değildir. Bazı durumlarda anne adaylarının farklı vitamin ya da mineral desteğine ihtiyaçları olabilir. Bu durumda tedavi kişiselleştirilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş