Dış Gebelik Tedavisi İzmir

Halk arasında dış gebelik olarak bilinen ektopik gebelik; döllenmiş yumurtanın, rahim dışında bir bölgeye yerleşmesiyle oluşan gebelik türüdür. Dış gebelik, sağlıklı ve normal kabul edilen bir gebelik türü değildir. Bu nedenle dış gebeliğin tespit edildiği anda sonlandırılması gerekir. Dış gebeliğin devam etmesi, anne için hayati risk anlamına gelir. Ancak dış gebelik sonlandırıldıktan sonra, doğru adımlar izlenerek, yeniden sağlıklı ve normal bir gebelik süreci geçirmek mümkündür.

İzmir’de dış gebelik hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alabilirsiniz.

Dış Gebelik İzmir Nedir?

Kadın vücudunda, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp, gelişebilmesi için tek uygun bölge rahimdir. Embriyonun anne rahmine tam olarak tutunabilmesi, sağlıklı bir gebeliğin ilk şartıdır. Dış gebelik durumunda ise döllenme doğru bir şekilde gerçekleşmiş olsa da embriyo anne rahmi dışındaki, başka bir bölgeye yerleşir. Bu nedenle dış gebelik, normal kabul ettiğimiz bir gebelik türü değildir. Eğer tedavi edilmezse, annenin ölümüne bile neden olabilecek, ciddi bir durumdur.

Dış gebelik durumunda embriyo genellikle tüplere, yumurtalıklara, rahim boynu ya da karın bölgesine yerleşir. Dış gebeliğin ilk belirtileri, tıpkı normal bir gebelik gibi olabilir. Ancak ilerleyen dönemde kanama, sancı vb. anormal belirtiler ile kendini gösterir. Dış gebeliğin erkenden teşhis ve tedavi edilmesinde ise düzenli jinekolojik muayenenin önemi büyüktür.

Dış Gebelik İzmir Neden Olur?

Dış gebelik büyük oranda, tüplerin sağlıklı olmaması ya da hasarlı olması nedeniyle olabilmektedir. Bunun nedeni de, daha önce geçirilmiş dış gebelik, geçirilmiş yaygın rahim içi enfeksiyonlar, çocuk sahibi olamama hikayesi, endometriozis hikayesi, cinsel yolla bulaşan hastalık geçirilmiş olması, tüplerle ilgili geçirilmiş ameliyatlar olabilmektedir. Bunun dışında ileri anne yaşı ve sigara içilmesi ya da sigaraya maruz kalınması da dış gebelik riskini artırabilir.

Dış gebelik hem rahmin yapısından hem de annenin fiziksel durumundan kaynaklanan birçok nedene bağlı olabilir. Genellikle geçirilmiş dış gebelik öyküsü de ilerleyen dönemde dış gebeliğin tekrarlamasına neden olabilmektedir. Dış gebeliğin yaygın görülen belirtileri:

  • Annede dış gebelik öyküsü olması
  • Rahim içi yapışıklık ve enfeksiyonlar
  • Endometriozis
  • Cinsel yolla bulaşan hastalık öyküsü
  • Tüplerle ilgili hastalıklar ya da ya da geçirilmiş ameliyatlar
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik İzmir; erken dönemde normal gebelik gibi belirti gösterir. Ancak, ilerleyen dönemlerde vajinal kanama, vajina ağrısı gibi şikâyetler ortaya çıkabilir. Vajinal kanama, adet gecikmesi, şiddetli karın ve kasık ağrısı şikâyeti olan gebeler değerlendirmeye alınmalıdır. Muayene sırasında B-hCG 1500’ün üzerinde fakat transvajinal ultrasonda kese izlenmiyorsa, ya da 6000’in üzerinde fakat karından yapılan ( abdominal ) ultrasonda kese izlenmiyorsa  dış gebelik düşünülür. Veya karın içinde yaygın sıvı, kanama ve tubal alanlarda şüpheli kitle saptandıysa hekim dış gebelikten şüphelenir. Asıl tanı ultrasonografi ile konulur. Dış gebeliğin erken teşhisi için gebeliğin anlaşıldığı ilk andan itibaren düzenli olarak doktor kontrollerinin yapılması gerekir.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Dış gebelik fark edildiği andan itibaren tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Eğer müdahale edilmezse, rahim dışına yerleşen fetüs anne hayatını tehlikeye atabilir. Geç kalındığında iç kanamaya neden olabilir.

Dış gebelik erken dönemde metotrexat adı verilen ilaçlar ile tedavi edilebilir. Fakat bazı durumlarda cerrahi gerekir. Fetüsün çıkarılmasında ise cerrahi yöntemler kullanılır. Embriyo, tutunduğu bölgeden dikkatlice alınır ve rahimde farklı kalıntıların olup, olmadığı kontrol edilir. Hasta, ameliyat ve iyileşme sürecini tamamladıktan sonra yeniden gebe kalabilir. Bu süreçte düzenli kontrollerini yaptırarak, doktorun yönlendirmelerine uyarsa, sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına alabilir.

İzmir Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebelik tedavi edildikten sonra anne adayı yeniden gebe kalabilir. Ancak bunun için dış gebeliğe neden olan faktörlerin de analiz edilmesi gerekir. Dış gebelik, sorunsuz bir şekilde sonlandırıldıktan sonra, annenin genel sağlık durumu kontrol edilir ve doğru planlama ile yeniden hamile kalmak için uygun şartlar hazırlanabilir.

İzmir’de dış gebelik tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.