Gebelikte kaç kilo almak normaldir

Kainatın altın kuralı burada da geçerlidir: Ölçü.. Yani sorunun cevabı ne az ne de çok olmalıdır. Peki az ve çok tam olarak hangi değerleri tanımlamaktadır?

Eğer gebelik öncesinden aşırı kilo ile başınız dertteyse, belki daha az kilo alarak gebeliği tamamlamanız gerekebilir. Çünkü aşırı kilo, aşırı büyük bebek, makrozomik fetus, erken doğum, polihidroamnios ( bebeğin suyunun fazla olması ) , gebelik şekeri, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, bel boyun ve diz gibi bölgelerde rahatsızlıklar gibi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Bu nedenle eğer gebelik öncesi vücut kitle endeksi 25 ve üzerinde ise gebeliğiniz boyunca 7-10 kilo almanız yeterli olacaktır.

Eğer gebelik öncesi normal kilodaysanız, diğer bir ifade ile vücut kitle endeksiniz 19-25 arasında ise, gebelik boyunca 11-15 kilo almanız uygun olacaktır.

Eğer gebelik öncesi düşük sayılabilecek bir kilodaysanız, bu da yüksek kilolu gebelik gibi tehlikeli olabilmektedir. Burada düşük kilodan kasıt, vücut kitle endeksi 19 ve altı olan anne adaylarıdır. Bu kişilerin gebelikleri oyunca 13-18 kilo alması uygun olacaktır. Düşük anne kilosu, bebeğin de düşük kilolu olmasına ve erken doğuma neden olabilir.

Yukarıda anlatıldığı üzere, her gebe kendisi için en uygun kilo alımını belirlemelidir. Fakat ortalama değerlerden bahsedilirse eğer :

ilk üç ay aşırı kilo almaktan özellikle kaçının.

İlk 3 ay toplamda en fazla 1,5-2 kilogram alınması normaldir. Bu da günde fazladan 150-200 kalori demektir.

Üçüncü ay sonrasında aylık 1,5-2 kilogram kadar (ortalama 1,7 kilogram ) ağrılık artışı uygun olacaktır. Günlük 300 kalori fazladan alım bunun için yeterli olacaktır.

Gebelikte Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır ?

Vücut kitle endeksi birimi kg/m2‘dir. Yani kilonuzu, boyunuzun karesine bölerek hesaplanır.  Burada boy metre cinsinden olmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş