Kadın Doğum Uzmanı İzmir – Jinekolog İzmir

  Kadın doğum Uzmanı İzmir; kadın hastalıkları, gebelik süreci ve doğum ile ilgili çalışan, jinekolog İzmir olarak da bilinen hekimlerdir. Kadın doğum uzmanları öncelikle 6 yıllık tıp eğitimini tamamlar; sonrasında ise uzmanlık eğitimine başlarlar. Aldıkları bu kapsamlı eğitim sürecinin sonunda; vajinismus, kısırlık ve tedavisi, gebelik, doğum ve kadın hastalıkları ile ilgili değerlendirme ve tedavi yapabilecek donanıma sahip olurlar. Peki kadın hastalıkları ve doğum alanına giren hastalıklar nelerdir? Kadın doğum uzmanlarının görevleri nelerdir? Yazımızda bu sorulara detaylı olarak yanıt vermeye çalışacağız.

  Kadın Doğum Uzmanı İzmir Hangi Hastalıklara Bakar?

  İzmir kadın doğum, jinekolog İzmir ya da jinekoloji uzmanı olarak da isimlendirilen kadın doğum uzmanları, kadınların üreme sistemi ile ilgili birçok hastalığın tedavi süreci ile ilgilenirler. Gebelik, doğum, kısırlık, kürtaj, adet dönemi sorunları, rahim ve yumurtalık ile ilgili anormallikler kadın hastalıkları ve doğum branşının başlıca uzmanlık alanlarıdır. Kadın doğum uzmanı İzmir, uygun tetkik ve değerlendirmeyi yaparak, hem bu sorunların teşhisinde hem de tedavisinde etkin rol oynarlar.

  Kadın doğum branşının alanına giren başlıca hastalıklar;

  • Vajinismus
  • Gebelik danışmanlığı ve gebelik takibi
  • İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması (kürtaj)
  • İnfertilite (kısırlık) tedavisi
  • Tüp bebek tedavisi
  • Hastaya uygun doğum kontrol yönteminin belirlenmesi ve doğum kontrol planının yapılması
  • Vajina ve rahmin ultrasonografik yöntemlerle incelenmesi
  • Jinekolojik muayene
  • Rahim, yumurtalık ve vajina hastalıklarının cerrahi ile tedavi edilmesi
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Rahim ağzı ve yumurtalık ile ilgili hastalıklar
  • Aşılama tedavisi
  • Adet düzensizlikleri
  • Rahim ve vajinal sarkmanın tedavisi
  • Vajen ve genital bölge estetik operasyonları ve uygulamları

  Kadın Doğum Uzmanına Ne Zaman Gidilir?

  Ergenlik çağını tamamlayan, yetişkin her kadın, İzmir kadın doğum uzmanına gidebilir. Özellikle adet döneminin başlamasıyla birlikte, menstrüasyon döngüsünün düzensizliği ve adet sancılarının şiddetli olması gibi sorunlar kendini gösterebilir. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren kadın doğum muayenesine ihtiyaç duyulabilir.

  • Adet düzensizliği: Kadın hastalıkları ve doğum alanında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de adet düzensizliğidir. Özellikle kistik problemlerden, polikistik over rahatsızlığından ve hormonal dengesizlikten kaynaklanan adet düzensizliği gebe kalmada zorlanma, rahim duvarının kalınlaşması gibi ciddi sorunlara neden olabilir.
  • Doğum kontrolü: Kadın doğum uzmanları, cinsel hastalıkların tanı ve tedavisinde rol üstlendikleri gibi sağlıklı bir cinsel yaşam için de gereken bilgiye sahiptirler. Kadınlar, kendileri için ideal doğum kontrol yöntemini öğrenmek için de kadın doğum uzmanlarına başvurabilirler. Özellikle cinsel hayatı yeni başlayan ancak çocuk düşünmeyen kadınlar, bu konuda en doğru bilgiyi kadın doğum uzmanlarından alabilirler.
  • PAP (Smear) Testi, HPV testi ve Rutin Kontroller: PAP (Smear) testi, rahim ağzı kanserinin erken tanısında oldukça önemli bir yere sahiptir. Rahim ağzındaki prekanseröz dokuların tespit edilmesini sağlayan PAP smear testi, rutin kontroller sayesinde kanseröz hücrelerin ilk sinyallerini verir. Testin bu hayat kurtarıcı özelliğinden en iyi şekilde faydalanabilmek için ise düzenli olarak jinekolojik muayenenin yapılması önemlidir. Ayrıca HPV testi ile rahim ağzında prekanseröz hücreler daha gelişmeden ön değerlendirme yapılabilmektedir. Bazı HPV enfeksiyonları kansere neden olurken bazıları ise sadece siğile neden olurlar. Bazen HPV enfeksiyonu kişinin bağışıklık sistemi sayesinde vücutta atılabilir. İdeal olan; her kadının, yılda en az 1 kez, herhangi bir şikâyeti olmasa da, jinekolojik muayene yaptırmasıdır.
  • Gebelik, vajinal akıntı ve diğer şikâyetler: Tüp bebek tedavisi, gebelik takibi, enfeksiyon habercisi olan kötü kokulu akıntılar, erken gebelik sorunları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar vb. daha birçok sorun kadın doğum uzmanlarının araştırma alanına girmektedir. Özellikle gebelik döneminin mutlaka kadın doğum uzmanları tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Gebelik dönemi takip edildiğinde, olası anormallikleri erkenden tespit etmek ve bebeğin sağlığını korumaya yönelik gerekli önlemleri almak oldukça önemlidir.
  • Vajinal ve genital yapısal bozuklukların giderilmesi: Bazen doğum sonrası vajinada oluşan yırtıklar, bazen doğuştan gelen vajen dudaklarında ya da iç bölgede olan simetri ve şekil bozuklukları kişilerin hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu durumların cerrahi ya da cerrahi dışı lazer gibi yöntemlerle çözümü vardır ve kadın doğum uzmanlarınca ilgili tedaviler uygulanır.

  İzmir Kadın Doğum Uzmanı Fiyatları 2024

  Kadın doğum uzmanları, tıp ve uzmanlık eğitimini bitirdikten sonra ülkemizin her bölgesinde, her ilinde çalışmaya başlayabilirler. Hem hastanelerde, hem özel kliniklerde hem de polikliniklerde görev alabilirler.