Bebek hareketleri

Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir ?

  • Daha önce anne olmuş tecrübeli anneler bebeklerinin hareketlerini ilk olarak 16 18 haftalarda hissetmeye başlayabilirler. Fakat 20-22 haftaya kadar hissetmeme durumlarında da telaşa kapılmamaları gerekir. İlk kez anne olacak anne adayları ise bebek hareketlerini çoğu zaman en erken 20-22 haftada hissetmeye başlarlar.
  • Genellikle 20 22 haftalar itibariyle bebek hareketleri hissedilebilir hale gelir. Gebeliğin 6-7. Ayından sonra ise bebek hareketleri çok daha net hissedilebilir. Gebelikte rutin olarak bebek hareketlerinin sayılması önerilmez. Fakat bebeğin uzun süre hareketsiz kaldığını fark etmeniz durumunda doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Genel olarak 7 ve 8 aylarda tekme atma gibi ani darbeler şeklinde hareketler hissedilir. Gebeliğin son ayında ise bebeğiniz artık büyümüştür ve bulunduğu ortam göreceli daha dar hale geldiği için hareketleri de yumruk ya da tekme atma gibi ani hareketler yerine bulunduğu pozisyonda doğrulma ya da gerinme gibi daha künt hareketler şeklinde hissedilecektir.

Bu gönderiyi paylaş