Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı İzmir

  Yumurtalık kisti ameliyatı; yumurtalıkta bulunan kistlerin cerrahi ile çıkarılması işlemidir. “Laparoskopi ile kist ameliyatı” olarak da bilinen bu işlemde, açık ameliyattaki gibi derin ve büyük kesiler yapılmadan, yumurtalık kistlerinin dışarı çıkarılması amaçlanır. Karın bölgesinden rahme ulaşan, “laparoskop” isimli cihaz sayesinde karın içi ve yumurtalıklar detaylı olarak görüntülenir ve gerekli müdahalenin yapılması sağlanır. İzmir kapalı yumurtalık kisti ameliyatının en önemli avantajı, hastaların ameliyattan sonra, daha kısa sürede günlük yaşama dönmesi ve enfeksiyon riskinin ciddi oranda azalmasıdır.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti yumurtalıklarda oluşup, büyüyen; içi sıvı, kan veya yağ ile dolu olan, balona benzer yapılardır. Yumurtalık kistleri adet dönemleri arasında kendiliğinde oluşup, kaybolabilir. Ya da kalıcı olabilirler. Kistlerin boyutları ise farklılık gösterebilir. Zaman içerisinde boyutları da büyüyüp, küçülebilir ve kanseröz hücrelere dönüşebilirler.

  Yumurtalık kistlerinin çoğu yumurtlama dönemlerinde, yumurtlama keseciğinin büyümesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu kistler, adet ağrılarının daha şiddetli hissedilmesine neden olabilir. Ya da kanamanın miktarını etkileyebilirler. Boyutları ise yaklaşık 20-30 mm civarındadır. Yumurtlama zamanı yapılan ultrason görüntülemelerinde, bu kistler kolayca görülebilir. Çoğu zaman zararsız olsa da yumurtlama kistleri zamanla büyüyebilir. Büyüdükçe de adet kanamalarının ve adet dönemi ağrılarının şiddetlenmesine neden olabilirler.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri, kistin çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Kistler, zaman zaman ara kanamalara neden olabilir. Çikolata kistleri adet ağrısı ya da cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir. Yumurtaların kistik yapıda olması ve çok sayıda kist barındırması ise gebe kalmayı zorlaştırabilir. Kanseröz hücreler barındıran, kötü huylu kistler ise karın boşluğunda sıvı toplanmasına neden olup, sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla yumurtalıklardaki kistlerin birçok farklı belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Yumurtalık kistlerinin yaygın belirtileri ise;

  • Adet döngüsünün düzensiz olması
  • Adet dönemi ağrılarının şiddetli olması
  • İdrar ve bağırsak problemleri
  • Kilo artışı ya da hızlı kaybı
  • Bulantı ve kusma
  • Akıntı ve lekelenme
  • Kasıklarda hissedilen şiddetli ağrılar
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Karında şişlik
  • Tüylenme
  • Gebe kalma ile ilgili sorunlar

  Yumurtalık kistlerinin yaklaşık %80-85’i iyi huyludur. Ergenlik dönemini tamamlayan çoğu kadında da görülür. Ancak yumurtalıklarda görülen kistler, kanser habercisi de olabilir. Bu nedenle kiste işaret eden şikâyetlerin dikkatlice dinlenmesi ve gerekli inceleme yöntemleri ile kistin değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

  • İleri yaşlarda oluşan kistler
  • Menopoz sonrasında oluşan kistler
  • Var olan kistlerin menopozdan sonra büyümesi
  • Etrafa yapışık, sınırları belli olmayan kistler
  • Hızlı büyüyen kistler
  • Düzenli yapılan takiplerde kendiliğinden kaybolmayan ve büyümeye devam eden kistler kötü huylu kist şüphesi oluşturabilir.

  Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Konulur?

  Yumurtalık kistlerinde tanı çoğu zaman rutin kontroller esnasında, tesadüfen konur. Jinekolojik muayene sırasında yapılan ultrason görüntülemesi, kistlerin büyüklüğünü anlamak ve değerlendirmek için çoğu zaman yeterlidir. Ancak gerekli durumlarda daha gelişmiş görüntüleme yöntemlerinden destek alınması gerekebilir. Özellikle gebe kalma sorunları ile ilgili tanı sürecinde, yumurtalıklarda görülen kistlerin detaylı olarak araştırılması önemlidir. Bu nedenle laparoskopi ile sadece tedavi değil tanı da yapılabilir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Neden Yapılır?

  Yumurtalık kistleri; aşırı büyük olduğunda ya da kanseröz hücreler barındırdığında, sağlık açısından tehlikeli hâle gelir. Özellikle büyük boyuttaki kistler, birçok kadında adet düzeni ile ilgili sorunların ve gebe kalma problemlerinin başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle büyük boyutlardaki ya da sürekli büyümeye eğilimli olduğu saptanan kistlerin ameliyat ile alınması tercih edilir.

  Bununla birlikte yumurtalık kistlerinin patlaması da yumurtalık kisti ameliyatının bir diğer nedenidir. Patlayan kist, çoğu zaman apandisit ile karıştırılır. Bu nedenle şiddetli ağrılara neden olabilir. Hastanın sağlığını korumak için patlayan kistlerin de kısa süre içerisinde alınması gerekir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kistin büyüklüğü ve yumurtalıklarda bulunduğu bölge, ameliyat süresini etkileyebilir. Eğer yumurtalıklarda yapışıklık gibi farklı rahatsızlıklar da söz konusu ise ameliyat süresi beklenenden uzun sürebilir. Ancak kapalı yöntemle yani laparoskopi ile yapılan ameliyatlar, açık ameliyata göre daha avantajlıdır. Genel olarak söyleyecek olursak; laparoskopi ameliyatları 1 – 3 saat arasına tamamlanır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatından Sonra

  Yumurtalık kisti ameliyatı, laparoskopi ile yapıldığı için hastanın iyileşmesi ve günlük yaşama dönmesi daha hızlı gerçekleşir. Çünkü laparoskopi sırasında, büyük kesiler yapılmaz. Bu nedenle yaraların iyileşmesi ve enfeksiyon riskinin ortadan kalkması için beklenen süre de çok daha kısadır. Hasta, ameliyattan sonra, 24 saat içinde taburcu edilir. Yaklaşık 1 hafta içinde ise sosyal hayatına ve işine dönebilir. Ameliyattan sonra oluşan ağrıyı gidermek için düzenli olarak ağrı kesici alınması tavsiye edilir. Bu süreçte kullanılacak tüm medikal ilaçlar, doktor tarafından reçete edilir. Ameliyat sırasında karında açılan kesiklere dikiş atılabilir ya da yapıştırma yöntemi ile kapatılabilir. Bu nedenle pansuman ihtiyacı da açık ameliyata göre daha azdır. Hatta hiç ihtiyaç duyulmayabilir.

  İzmir Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyat Fiyatları

  Laparoskopi, hem tanı hem de tedavi amacıyla yapılan bir uygulamadır. Laparoskopi ile yapılan yumurtalık kisti ameliyatlarında, işlemin operatif yani tedavi edici özelliğinden faydalanılır. Bu nedenle laparoskopi ile yumurtalık kisti tedavisinin fiyatları, tanı sürecinden farklı olabilir. Aynı zamanda kistin türü, büyüklüğü ve rahimde yapılacak işlemler de kist ameliyatı fiyatlarını etkiler. Bu nedenle laparoskopi ile yumurtalık kisti ameliyatlarının fiyatları da kişiden kişiye değişir diyebiliriz.