Gebelik Öncesi Danışma İzmir

  İzmir gebelik öncesi danışma, hem gebeliğin ilk dönemlerinde olan hem de gebe kalmayı düşünen kadınlara, süreç hakkında bilgi vermeyi amaçlayan bir danışmanlık hizmetidir. Gebelik öncesi danışma; gebe kalma sürecinden, doğum anında yapılması gerekenlere kadar birçok konuda, annenin bilinçlendirilmesini amaçlar. Bu nedenle gebelik sürecinde beslenme, gebelik hastalıkları (gebelik şekeri vb.), gebelikte cinsel ilişki gibi birçok konu danışmanlık hizmetinin kapsamına girer. Gebelik, her anne için oldukça özel bir süreçtir. Annenin yapısına ve yaşam tarzına göre de değişkenlik gösterebilir. Özellikle bulantı, yorgunluk vb. erken gebelik problemleri, her kadında farklı şekilde yaşanabilir. Gebelik öncesi danışma, gebelik ve bu süreçte yaşanabilecekler hakkında sağlıklı bir bilinç oluşturarak, gebelik sürecinin risksiz ve keyifli geçirilmesine yardımcı olur.

  Gebelik Öncesi Danışma Nedir?

  Gebelik öncesi danışma; sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve bebeğinin sağlığını koruyabilmek için anne adayına ihtiyaç duyduğu yönlendirmeyi sunar. Bu süreçte, gebeliğin sorunsuz şekilde tamamlanabilmesi için çeşitli öneriler verilebilir. Gebelik takibi ve gebelik sürecinde yaşananlar hakkında bilgilere de yer verilerek, kadınların düzenli kontrolün önemini fark etmeleri sağlanabilir. Aynı zamanda gebelikte beslenme, cinsel yaşam ve yaşanacak fiziksel-ruhsal değişimler hakkında da bilgiler verilir.

  Bu süreçte, anne adayını en doğru şekilde yönlendirebilmek için çeşitli patolojik incelemeler de yapılabilir. Anne adayının genetik yatkınlığı olan rahatsızlıklar ve bunların gebelik sürecine etkisi değerlendirilerek, rutin kontrollerin planlaması yapılabilir. Böylece anne adayı, hem fiziksel hem de ruhsal olarak gebeliğe hazır hâle gelebilir.

  Gebelik Öncesi Danışma Nerede Verilir?

  Gebelik öncesi danışma İzmir özel kadın doğum merkezlerinde, polikliniklerde ve hastanelerde verilebilir. Güvendiğiniz bir hekimin, kendi muayenehanesinde de danışma hizmeti alabilirsiniz. Bu noktada önemli olan, doktorunuzla iyi bir iletişim haleinde olabilmektir. Toplum arasında, gebelik hakkında birçok yanlış söylem bulunmaktadır. Bu söylentiler, kadınların yanlış yönlendirilmesine neden olur. Bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan danışma hizmeti ile gebelik süreci hakkında en doğru bilgiyi almak mümkündür.

  Gebelik Öncesi Danışmanın Amaçları Nelerdir?

  Gebelik süreci hem kadının yapısal özelliklerinden hem de yaşam tarzından büyük oranda etkilenir. Bazı anne adaylarındaki yapısal sorunlar, gebeliğin erken dönemlerinden itibaren bebeğe yansıyabilir. Ya da annenin zararlı olduğunu bilmeden sürdürdüğü alışkanlıklar, ilaç kullanımı vb. nedenlerle gebelik olumsuz etkilenebilir. Gebelik öncesi danışma, öncelikle anne ve bebeğin sağlığını riske atacak bu konularda bilinç yaratmayı, sonrasında ise anne adayını süreç hakkında bilgilendirmeyi amaçlar.

  Gebelik öncesi danışmanın amacı:

  • Taşıyıcı olunan hastalıkları analiz ederek, hastalık risklerinin saptanması
  • Annenin genel sağlık durumunun incelenmesi. Bu doğrultuda ilaç vb. ihtiyaçların belirlenmesi ve bebeğe zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi
  • Eğer anne düzenli ilaç kullanıyorsa, bu ilaçların gebelik sürecine uyumlu olarak düzenlenmesi
  • Gebelik sırasında alkol, tütün ve madde kullanımının zararları hakkında bilgilendirme yapılması
  • Annenin kilosuna, beslenme alışkanlıklarına ve günlük hareket yoğunluğuna göre yeni bir beslenme düzeninin planlanması. Anne adayına hamilelik boyunca ideal olan kilo sınırı ve beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi verilmesi
  • Kan, idrar testleri ve çeşitli görüntüleme yöntemleri ile anne adayının genel sağlık durumunun incelenmesi. Enfeksiyon gibi hastalıklara karşı taramaların yapılması ve sağlıklı bir gebeliğe engel olan durumların ya da olası düşük riskinin saptanması
  • Anne adayına erken gebelik problemleri hakkında bilgi verilmesi

  Erken Gebelik Problemleri Nelerdir?

  Erken gebelik problemleri, birçok anne adayının yaşadığı, gebeliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bulantı, kusma, baş dönmesi ve beklenmeyen kanama gibi birçok sorun erken gebelik problemleri arasında sayılabilir. Gebelik öncesi danışma süreci, anneyi bu konuda bilgilendirmek için oldukça önemlidir. Erken gebelik dönemi hakkında gerekli bilgiyi alan anne adayları, 2. trimester dönemine çok daha rahat geçmektedirler.

  İzmir Gebelik Öncesi Danışma Fiyatları

  Sezaryen doğum, normal doğum, riskli gebelik, erken gebelik sorunları, düşük riski vb. birçok konu gebelik öncesi danışma sürecinde ele alınır. Danışma süreci, annenin psikolojik olarak gebeliğe hazır olmasına yardımcı olur. Fiziken ise olası risklerin detaylı şekilde ortaya konmasını sağlar.