Polikistik Over Sendromu İzmir

Polikistik over sendromu (PKOS); yumurtalıklarda çok sayıda folikülün izlenmesi ve genel olarak adet düzensizliği, kilo artışı, tüylenme ve sivilcelenme gibi şikayetlere neden olan bir durumdur. Bu sendrom, kısa vadede yukarıda bahsedilen şikayetlere ve kısırlığa, ileri dönemde insülin direnci ve diyabete, çok uzun vadede rahim kanseri riskinde artışa neden olabilir. Bu nedenle, hastalığın belirtileri gözlenmeli ve teşhis için gerekli tahliller yapılmalıdır. Ardından, hastalıkla birlikte ortaya çıkan semptomlar ve eşlik eden sorunlar için tedaviye başlanmalıdır.

Polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında bilgi almak için İzmir’de bulunan kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alabilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu, oldukça sık görülen bir kadın hastalığıdır. Sıklıkla ergenlik çağından sonra ortaya çıkar. Yumurtalıklarda çok sayıda, irili-ufaklı, iyi huylu kist yapılarının olmasına bağlı olarak oluşur. Bu kistik dokular, hormonal dengeyi de bozarak, gebe kalmayı engelleyebilir. Aynı zamanda aşırı tüylenme, kilo artışı, sivilce gibi yan etkilere de neden olabilir.

Polikistik over sendromu olan kadınlarda gebe kalma süreci daha sancılı geçebilir. Aynı zamanda ilerleyen dönemde karaciğer rahatsızlıkları, hipertansiyon, şeker, depresyon ve anksiyete gibi şikâyetler de görülebilir. Dolayısıyla polikistik over sendromu mutlaka dikkate alınmalı ve takip edilmelidir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu birçok hastada herhangi bir belirti vermeden seyredebilir. Ancak en sık karşılaştığımız belirtisi; adetlerin düzensiz olmasıdır. Bununla birlikte;

  • Ciltte yağlanma ve sivilcelene
  • Saç dökülmesi
  • Tüylenme
  • Kilo artışı, obezite ve kilo verememe
  • Memelerde hassasiyet ve büyüme de polikistik over belirtileri arasındadır.

Polikistik Over Sendromu İzmir Neden Olur?

İzmir polikistik over sendromu, çevresel ya da kalıtsal faktörlerin etkisi ile ortaya çıkabilir. Genetik aktarım, polikistik over oluşumunda önemli bir etkendir. Bununla birlikte stres, kişinin aşırı kilolu olması ve yaşam biçimi de polikistik over sendromuna neden olabilir. Kilo; kişinin yumurtlama düzenini bozarak, zamanla polikistik over sendromuna neden olabilir. Bazı durumlarda, androjen hormonunun aşırı yüksek olması da polikistik over nedenleri arasında değerlendirilir.

Polikistik Over Sendromu İzmir Teşhisi Nasıl Konulur?

Tedaviye başlanması için ilk olarak, kişide ortaya çıkan belirtilerin kesin olarak polikistik over sendromuna işaret ettiği belirlenmelidir. Bunun için adet düzensizliği, kilo problemi, sivilcelenme ve tüylenme gibi sorunlarla gelen kişiye bazı tahliller yapılır ve hormonların seviyesine bakılır. Özellikle kan sayımında ortaya çıkan LH ve FSH değerleri, tanı koyma sürecinde önemli belirleyicilerdir. Polikistik over sendormunda genellikle LH/FSH oranı artmıştır. Bu kişilerin AMH düzeyleri genellikle yüksektir.  Polikistik over sendromunda yumurtalama problemi yaşandığından,  adetin 21. Gününde bakılan progesteron düzeyleri düşük olabilir. Yumurtlama olmaması sebebiyle genellikle östrojen düzeyi yüksektir. Hormon testinin yanında, görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir. Yumurtalıklarda 1 cm altında boyutlarda 12 ve daha fazla kistik yapı izlenmesi polikistik yumurtalık görünümü demektir.  Bu aşamada rahim ve yumurtalıklar ultrason yardımıyla incelenir. Bu bölgede görülen kistler, polikistik over sendromuna işaret edebilir. Polikistik yumurtalık sendromu tanısı için tek başına yumurtalıklarda kist izlenmesi yetmez, ayrıca kişide diğer semptom ve şikayetlerin de olması gerekmektedir.

Polikistik over sendromunda teşhis süreci, jinekolojik muayene ve çeşitli hormon testlerini içerir. Kan sayımında değerlendirilen LH ve FSH değerleri, polikistik over sendromunun varlığına dair ilk bulguları verebilir. Bunun yanında ultrason cihazı ile yumurtalıkların yapısı görüntülenir ve kistik yapıların olup olmadığı kontrol edilir.

İzmir Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Tedavi hem hastalığa hem de hastalık sebebiyle ortaya çıkan diğer problemlerin giderilmesine yönelik olarak planlanır. Hormonal dengeyi düzenleyecek ilaçlar ve doğum kontrol hapları kullanılabilir. Bu sayede adet döngüsünün normal düzenine dönmesi amaçlanır.

Hastalığa eşlik eden fazla kilo, sivilce, tüylenme artışı, saç dökülmesi, anksiyete gibi durumların varlığında, ilgili branştan destek alınarak bu durumların tedavisine başlanır. Beslenme düzeninde yapılacak değişiklikler ve fiziksel hareketliliğin artması, hastalıkla birlikte ortaya çıkan durumların iyileşme sürecine katkı sağlayabilir.

Polikistik over sendromunun erken yaşlarda teşhis edilmesi önemlidir. Polikisitk over sendromunun buğu için bilinen kesin bir tedavi yöntemi yoktur fakat sendromun kişide yaratacağı negatif bulguların giderilmesi sağlanabilmektedir.

Polikistik over sendromu tedavisi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.