Çikolata Kisti Tedavisi İzmir

  Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen “endometrioma” aslında rahmin içinde bulunması gereken dokuların, rahmin dışında büyümesi sonucu ortaya çıkar. Adet düzeninde ya da adet kanamasının şiddetinde değişikliklere yol açabilen çikolata kistleri, çoğu zaman yalnızca gözlem yolu ile takip edilirler. Ancak bu kistler, büyüdüğünde rahmin fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir, adet ağrısına sebep olabilir ve gebe kalma sürecini zorlaştırabilirler. Bu nedenle çikolata kistlerinin cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilmesi gerekebilir.

  Çikolata Kisti (Endometrioma) Nedir?

  Çikolata kistleri, çoğunlukla endometriozis rahatsızlığına bağlı olarak ortaya çıkan, yumurtalıklardaki kistik dokulardır. Endometriozis; rahim içinde bulunan endometrium dokusunun, rahim dışında büyümesi durumudur. Rahim dışına taşan endometrium dokusu, fallop tüplerini ve pelvisi örten bölgeyi sarar. Bu nedenle üreme fonksiyonlarını da olumsuz etkiler. Endometriozisin rahim dışındaki bu yayılımı, çikolata kisti olarak da bilinen “endometrioma” ya neden olabilir. Çikolata kistleri, kendi başlarına zararsız, kanseröz olmayan tümör yapılarıdır. Ancak endometriozisin ilerleyen seviyelerinde, hem hastalığın kendisine hem de rahme yaptıkları baskıya bağlı olarak gebe kalma sorunlarına neden olabilirler.

  Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

  Çikolata kistleri, birçok kadında belirti vermez. Adet dönemlerinde görülen kahverengi lekelerin de çikolata kistlerine bağlı ortaya çıktığına inanılır fakat bu doğru değildir. Ancak endometriozise bağlı gelişen çikolata kistlerinin en önemli belirtisi; cinsel ilişki sırasında ya da adet dönemlerinde oluşan şiddetli ağrıdır. Birçok kadın adet döneminde şiddetli ağrılar hissettiği için bu belirtinin ayırıcı bir semptom olduğunu fark etmeyebilir ve çikolata kistleri yıllar boyunca fark edilemeyebilir.

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Adet döneminde sık görülen dışkılama ağrısı ve idrar ağrısı
  • Karın içi organlar ve zarlarında yapışıklıklara bağlı ağrılar
  • Kısırlık

  Çikolata kisti belirtilerine; kabızlık, şişkinlik ve bulantı şikâyetleri de eşlik edebilir.

  Çikolata Kisti Nasıl Anlaşılır?

  Kişi, çikolata kisti semptomlarına sahip olsa da şikâyetleri rahimdeki farklı problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle kişinin kendi kendine çikolata kisti tanısı koyması doğru değildir. Çikolata kistinden şüphelenen kadınların zaman kaybetmeden uzman bir jinekologa danışması gerekir. Jinekolojik muayene sırasında yapılan ultrason görüntülemeleri sayesinde çikolata kistlerinin varlığı anlaşılabilir. Boyutları ve tedaviye ihtiyaç olup olmadığı değerlendirilebilir.  Tanı sürecinde, endometriozisin durumunu ve kistlerin büyüklüğünü teşhis etmek için laparoskopik ya da histeroskopik incelemeden de yardım alınabilir. Sonrasında ise açık ya da kapalı cerrahi yöntemi ile tedavi uygulanabilir.

  Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı?

  Kısırlık; çiftlerin istemesine rağmen çocuk sahibi olamaması durumudur. Birçok nedenden kaynaklanabilir. Önemli nedenlerinden biri de endometriozistir. Endometriozis nedeniyle rahim dışında gelişen endometrium hücreleri, rahimde yapışıklığa ve tüplerin işlevlerinde sorunlara yol açabilir. Bu nedenle gebelik engellenebilir. Dolayısıyla çikolata kistlerinin kısırlık yapma durumu, endometriozis rahatsızlığının şiddetine ve kistlerin büyüklüğüne bağlıdır diyebiliriz. Eğer çikolata kistleri, gebeliğe engel olacak büyüklükteyse, ya da endometriozise bağlı tüpler çevresinde ciddi yapışıklıklar oluştuysa cerrahi operasyon planlanması gerekebilir.

  Çikolata Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

  Çikolata kistlerinin tedavisinde farklı yaklaşımlar benimsenebilir. Küçük kistler için ilaç ya da cerrahi olmadan, sadece gözlem yolu ile takip yeterli olabilir. Bazı durumlarda, hormonal dengeyi düzenleyen medikal ilaçlar ile tedavi süreci desteklenebilir. Ancak kistler büyüdükçe, hastanın şikâyetleri de artabilir. Özellikle endometriozise bağlı oluşan kısırlık durumunda cerrahi operasyonla tedavi edilmesi gerekebilir. Bu noktada açık ya da kapalı ( laparoskopik ) cerrahi ile çikolata kistinin çıkarılması, endometriomanın tedavi edilmesi mümkündür. Laparoskopik cerrahi işlemler, enfeksiyon riskini düşüren, modern cerrahi yöntemlerdir. Bu nedenle kişinin kısa sürede günlük hayata dönmesi mümkün olur.

  İzmir Çikolata Kisti Tedavisi Fiyatları 2023

  Çikolata kistlerinin tedavisinde, farklı metotlar uygulanabilir. Medikal ilaç, gözlem ve cerrahi ile çikolata kistleri tedavi edilebilir. Ancak bu noktada kişinin şikâyetleri ve doktorun yönlendirmesi oldukça önemlidir. Çikolata kistlerinin günlük yaşamı, cinsel hayatı ya da gebeliği olumsuz etkilediği durumlarda, uygun cerrahi yöntem ile çıkarılması tercih edilir.