Kürtaj İzmir

  Kürtaj İzmir

  Kürtaj, istenmeyen ya da riskli gebeliklerin sonlandırılmasını sağlayan bir işlemdir. Kürtaj İzmir işlemi, uygun yöntemle ve anestezi koşullarında rahim içinin temizlenmesiyle yapılır.

  Kürtaj, mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Kürtajın uzman doktor tarafından ve steril bir şekilde gerçekleştirilmesi, kürtaj yaptıran kişinin sağlığının, işlem sırasında ve sonrasında korunması açısından çok önemlidir.

  Kürtaj hakkında bilgi almak için İzmir’de bulunan kliniğimizle iletişime geçerek, Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alabilirisiniz.

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj; temizleme anlamına gelir. Rahim içinin temizlenmesi amacıyla uygulanan işlemi ifade eder. Gebeliğin uygun yöntemler kullanılarak sonlandırılması işlemi “dilatasyon kürtaj” olarak adlandırılır. Kürtaj aynı zamanda, düşük yapılan durumlarda da başvurulan bir yöntemdir. “Revizyone kürtaj” adı verilen bu işlem, düşük sonrası rahmi temizlemek amacıyla uygulanabilir.

  Bununla birlikte, rahim içi hastalıklarda ya da adet düzensizliği gibi durumlarda tanı amaçlı kürtaj yapılabilir. “Probe kürtaj” olarak adlandırılan bu işlem, rahim içinden doku alınması amacıyla gerçekleştirilir. Alınan dokular incelenir ve bu yolla probleme neden olan durumun saptanması amaçlanır.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Kürtaj işleminden önce, ultrasonla rahime bakılarak gebelik kesesinin durumu incelenir. Ardından, hastanın anestezi için uygunluğu araştırılır. Kürtaj, genellikle sedasyon dediğimiz, derin uyku hâlinde yapılır. Burada hasta kürtaj esnasında tam uyku halindedir ve ağrı hissetmez. Ancak hastanın durumu değerlendirilerek, gerekli durumlarda, lokal ya da genel anestezi yöntemleri de tercih edilebilir.

  Gebeliğin sonlandırılması için en çok kullanılan yöntem “vakumla kürtaj” işlemidir. Bu yöntemle yapılan kürtaj işleminde risk, diğer yöntemlere göre daha azdır. Kürtaja başlarken rahim ağzı, işlem için uygun olacak şekilde genişletilir. Ardından, rahim içine ulaşılır. Rahim içerisinde negatif basınç yaratılarak, gebelik kesesi rahimden uzaklaştırılır.

  Kürtaj işlemi yaklaşık 3 – 4 dakika sürer. Kişi, kürtaj işleminin ardından, anestezinin etkisi geçtikten sonra, günlük hayatına dönebilir.

  Vakumla Kürtaj İzmir

  Kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için başvurulan bir yöntemdir. Günümüzde en sık tercih edilen kürtaj yöntemi ise vakumla kürtajdır. “Vakumlu aspirasyon” olarak da adlandırılan bu yöntemin en büyük avantajı; işlemden sonra oluşabilecek ağrı ve enfeksiyon riskini minimuma indirmesidir. Aynı zamanda geleneksel kürtaj yöntemlerine göre işlem süresi de daha kısadır. Bu nedenle hem hekim hem de hasta açısından birçok artıyı beraberinde getirmekte ve gebeliğin güvenli bir şekilde sonlandırılmasını sağlamaktadır.

  Vakumla kürtaj işlemiyle ilgili bilgi almak için İzmir’de bulunan kliniğimizle iletişime geçerek, Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alabilirsiniz.

  Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Vakumla yapılan kürtajda ilk olarak rahim ağzı temizlenir. Rahmin içine ulaşmak için gerekli açıklık sağlanır ve rahim boşluğuna girilir. Gebeliğin durumuna göre uygun boyuttaki plastik kanül seçilir ve kanülün ucuna bir enjektör yerleştirilir. Bu enjektör yardımıyla rahim içi tamamen temizlenir. Vakumla kürtajın farkı; uygulanan negatif basınç sayesinde ceninin tahliyesinin yapılmasıdır.

  Kürtaj işlemi, yaklaşık 3-4 dakikada tamamlanır. Kullanılan anestezi yöntemine göre, kişinin kendine gelme süresi değişiklik gösterebilir. Kürtaj sonrasında istirahate gerek olmadan günlük yaşantıya dönülebilir.

  Kürtaj Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Vakumla kürtajın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için, işlem öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

  • Öncelikle, kürtaj öncesinde yapılan muayenede gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu belirlenmelidir. Gebelik süresinin tespit edilmesi, yapılacak kan testi veya ultrason muayenesiyle gerçekleşir.
  • Kürtajdan önce kişinin mevcut sağlık rahatsızlıkları ve varsa kullandığı ilaçlar öğrenilmelidir.
  • Kürtaj işlemi yaptıracak kişinin ve partnerinin kan grupları belirtilmelidir. Bu bilgi, olası bir kan uyuşmazlığı durumunda önlem alınması için gereklidir.
  • Kürtajın genel anesteziyle yapılmasına karar verildiyse, işlemden en az 4 saat öncesinde yiyecek ve içecek tüketimi kesilmelidir.

  Kürtaj öncesinde yapılacak muayene, işlemin sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi ve olası komplikasyonlar için tedbirli olunması açısından önemlidir.

  Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kürtaj yaptıran kişi, işlem bittikten sonra, kısa süre içerisinde klinikten ayrılabilir. Ağrı olması ihtimaline karşı, ağrı kesici ilaçların kullanılması tavsiye edilebilir.

  Kürtaj sonrasında kontrol muayenesi yapılması gerekir. İşlem sonrasında oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi için kontrol muayenesini ihmal etmemek gerekir. Enfeksiyon riski yaratabileceğinden, bazı durumlardan kaçınmak gerekir.

  • Kürtaj sonrasında mide bulantısı, ağrı, hâlsizlik gibi durumların hissedilmesi normaldir. Fakat ağrının artması hâlinde doktorla iletişime geçilmelidir.
  • İşlemden sonra kanama olabilir ya da olmayabilir. Eğer kanama olmuşsa, yaklaşık birkaç hafta boyunca devam edebilir. Fakat kanama aşırı olursa, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Kürtajdan sonraki 1 – 2 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmak, denize ya da havuza girmek enfeksiyon riskini artırabilir. Bu sebeple, bir süre cinsel perhiz uygulanmalı ve havuz gibi ortak kullanım alanlarından kaçınılmalıdır.
  • Kürtaj sonrasında ilk gün ayakta duş alınması gerekir. Genital bölge temizliği için sabun ya da başka temizleyici maddeler kullanılmamalıdır.
  • Genellikle kürtaj işleminden bir hafta sonra kontrol muayenesi tavsiye edilir.

  İzmir Vakumla Kürtaj Fiyatları

  Kürtaj işleminde uygulanacak anestezi yöntemi fiyatlar üzerinde etkilidir. Aynı zamanda her klinikte, farklı fiyat uygulamaları geçerli olabilir. Bu nedenle İzmir’de kürtaj işlemi ve kliniğimizin fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Yasal Kürtaj Süresi

  Yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Bu sebeple, kesenin rahimde görünmeye başladığı haftadan, 10. haftaya kadar geçen süre içerisinde kürtaj yapılabilir.

  Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

  Kürtaj yapılabilmesi için ilk olarak, gebeliğin kaçıncı haftasına gelindiği bilinmelidir. Gebelik şüphesi yaşayanların ilk olarak başvurduğu yöntem, idrarla yapılan gebelik testleridir. Bu testler kolay ulaşılabilir olduğundan sıkça tercih edilir. Aynı zamanda, güvenilirlik oranları da yüksektir. Fakat testin doğru uygulanamadığı durumlarda yanlış sonuç alınabilme ihtimali vardır. Gebeliğin erken dönemlerinde de idrar testi negatif sonuç verebilir. Bu noktada, kesin bir sonuç alabilmek için kan testi uygulanması gerekebilir. Kanda yapılan hormon testi, erken dönem gebeliklerin tespit edilmesi için daha güvenilir bir yöntemdir. Gebelik için yapılan kan testinde Beta HCG değerine bakılır. Bu değerin 1500’ü geçmesi, rahim içinde kesenin oluştuğunu ifade eder. Bu durumda kese, ultrasonla görünebilir ve kürtaj işlemi uygulanabilir. Kesenin görünebilir hale gelmesi, gebeliğin yaklaşık olarak 4-5. haftalarına denk gelir.

  Kürtaj Haftası Hesaplama

  Kürtaj işlemi yapılmadan önce, gebeliğin ne zaman başladığı bilinmelidir. Gebelik haftası hesaplanırken ilişki tarihi baz alınmamalıdır. Gebelik süresi, son adet tarihinin ilk gününden başlanarak sayılır. Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu anlamak için ultrason kontrolü de yapılabilir.

  Gebeliğin Kaçıncı Haftasından İtibaren Kürtaj Yapılır?

  Kürtaj için ülkemizde belirlenen yasal sınır 10 haftadır. Yasal olarak, 10. haftaya kadar olan gebelikler kürtaj işlemiyle sonlandırılabilir. 10 haftayı geçen gebeliklere ise ancak, sağlık açısından bir risk taşıdığı belirlenen durumlarda müdahale edilebilir. Yasal süreyi geçmiş olan gebeliklerde kürtaj, uzman doktorlardan oluşan heyet kararıyla yasal çerçevede gerçekleştirilebilir.

  Kürtaj Kimlere Yapılabilir?

  Kürtaj, 18 yaşından büyük kişilere yapılabilir. 18 yaşını geçmiş ve bekar olan kişiler, kendi istekleri doğrultusunda kürtaj yaptırabilir. Evli olan kişilere kürtaj yapmak için ise kendi rızalarıyla birlikte, eşlerinin de yazılı rızasını belirtmesi gereklidir.

  İzmir Kürtaj Fiyatları 2021

  Kürtaj, her ne kadar kısa süren ve güvenli bir işlem olsa da kürtaj sonrasında oluşabilecek komplikasyonlara dikkat edilmelidir. Bu noktada, kürtaj işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu; işlemin steril koşullarda gerçekleştirilmesidir.

  Kürtaj fiyatları, yapılacak işleme göre değişiklik gösterebilir. Kürtajın hangi yöntemle yapılacağı ve hangi anestezi yönteminin tercih edileceği fiyatlara etki edebilir.

  Kliniğimizin kürtaj fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. İhsan Atabay’ın kliniğini arayabilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi