Kürtaj İzmir – İzmir Kürtaj Fiyatları 2024

  Kürtaj İzmir, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan bir yöntemdir. Aynı zamanda bu yöntemle rahim içinin temizlenmesi de sağlanır. Günümüzde genellikle vakumlu kürtaj yöntemiyle yapılır. Bunun dışında rahim duvar kalınlığında artış ya da anormal adet kanaması olan kişilerde, altta yatan hastalığı anlamak için rahim duvarından tanı amaçlı parça alınması işlemine de kürtaj adı verilmektedir.

  Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

  Dilatasyon kürtaj:

  Gebeliğin uygun yöntemler kullanılarak sonlandırılması işlemidir.

  Revizyon kürtaj:

  Düşük yapılan durumlarda başvurulabilen bir yöntemdir. Revizyon kürtaj adı verilen bu işlem, düşük sonrası rahmi temizlemek amacıyla uygulanır.

  Probe kürtaj:

  Rahim içi hastalıklarda, rahim duvar kalınlığı artışı olduğunda ya da adet düzensizliği gibi durumlarda tanı amaçlı kürtaj yapılabilir. “Probe kürtaj” olarak adlandırılan bu işlem, rahim içinden doku alınması amacıyla gerçekleştirilir. Alınan dokular patoloji laboratuvarında incelenir ve bu sayede probleme neden olan durumun saptanması amaçlanır.

  Vakumlu Kürtaj:

  Vakumlu kürtaj aslında bir kürtaj çeşidi değil, kürtaj tekniğidir. Geleneksel metal keskin aletler ile yapılan kürtaj tekniğine göre daha pratik ve daha az komplikasyon oranlarına sahiptir. Bu teknik, rahim içinde negatif basınç uygulayarak materyalin kolayca rahim dışına alınmasını sağlar.

  Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır? Vakumlu Kürtaj Ne Demektir?

  Gebeliğin sonlandırılması için en çok kullanılan yöntem “vakumlu kürtaj” işlemidir. Vakumlu kürtajın klasik kürtaja göre esas farkı, gebeliği negatif basınç yardımıyla sonlandırmasıdır. Bu yöntemle yapılan kürtaj işleminde risk, diğer yöntemlere göre daha azdır. Kürtaja başlarken rahim ağzı, işlem için uygun olacak şekilde genişletilir. Ardından, rahim içine ulaşılır. Rahim içerisinde negatif basınç yaratılarak, gebelik kesesi rahimden uzaklaştırılır.

  Kürtaj İzmir İle İlgili Sık Sorulan Sorular

  Kaç Haftaya Kadar Kürtaj Yapılabilir?

  Kürtaj için ülkemizde belirlenen yasal sınır 10 haftadır. Yasal olarak, 10. haftaya kadar olan gebelikler kürtaj işlemiyle sonlandırılabilir. 10 haftayı geçen gebeliklere ise ancak, sağlık açısından bir risk taşıdığı belirlenen durumlarda müdahale edilebilir. Yasal süreyi geçmiş olan gebeliklerde kürtaj, uzman doktorlardan oluşan heyet kararıyla yasal çerçevede gerçekleştirilebilir.

  Kürtaj Gebeliğin Kaçıncı Haftasından İtibaren Yapılır?

  Teknik olarak kürtaj yapılabilmesi için gebelik kesesinin ultrasonda rahim içinde izlenmesi gerekir. Bu nedenle kesenin rahimde görünmeye başladığı 4.haftadan itibaren kürtaj yapılabilir.

  Kürtaj İçin Hastanede Kalınır Mı?

  Hastanede kalmaya gerek yoktur.

  Kaç Dk Sürer?

  Ortalama 3 ila 10 dakika arasında süren bir işlemdir.

  Yapılan İşlem Can Acıtır Mı?

  Kürtaj anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için ağrı hissedilmez. Kürtajdan sonra 1-2 gün adet ağrısına benzer bir kasık ağrısı olabilir. Fakat bu ağrılar basit ağrı kesicilerle kolayca baş edilebilen ağrılardır ve kişileri çalışma hayatından ya da sosyal hayatında alıkoymaz.

  Kürtaj Yapılırken Dikiş Atılır Mı?

  Kürtaj vücudun doğal boşlukları kullanılarak yapılır. Herhangi bir kesi olmaz. Dolayısıyla kürtaj yapılırken dikiş atılmaz.

  Kürtaj Olduktan Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkılır?

  Kürtaj sonrası kişiler eğer anestezi almışlarsa, 1-2 saatlik dinlenmenin ardından taburcu olurlar. Fazladan bir istirahate gerek yoktur. Dolayısıyla kürtaj sonrasında kişiler aynı gün ayağa kalkarlar diyebiliriz.

  Kürtaj Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

  Kürtaj sonrası banyo hemen yapılabilir.

  Kürtajdan Sonra İlk Adet Ne Zaman Olunur?

  Kürtaj sonrası ilk adet genellikle bir ay sonra gelir. Fakat bazen ilk adet 2 aya kadar gecikebilir. Eğer kürtaj üzerinden 2 ay geçmesine rağmen adet halen gelmemişse kadın doğum uzmanına bilgi verilmesi uygun olacaktır.

  Spiral Ne Zaman Takılır?

  Spiral kürtaj esnasında aynı anda takılabilir.

  Kürtaj Sonrası Denize Ve Havuza Girilebilir Mi?

  Kürtaj sonrasında birkaç hafta lekelenme tarzında kanama olabilir. Kanama devam ettiği sürece denize havuza girmemek gerekir. Kanama olmasa bile yine de kürtaj sonrasında deniz ya da havuz için en azından 1 hafta beklemek uygun olacaktır.

  Kürtajdan Sonra Yeniden Gebe Kalabilir Miyim?

  Kürtajdan sonra yeniden gebe kalınabilmektedir. Fakat gebelik istemi varsa bile yeniden gebelik denemek için en azından 3 ay ya da 2 adey dönemi beklemekte fayda vardır.

  Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Kürtaj yaptıran kişi, işlem bittikten sonra, kısa süre içerisinde klinikten ayrılabilir. Ağrı olması ihtimaline karşı, ağrı kesici ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Kürtaj sonrasında kontrol muayenesi yapılması gerekir. İşlem sonrasında oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi için kontrol muayenesini ihmal etmemek gerekir. Enfeksiyon riski yaratabileceğinden, bazı durumlardan kaçınmak gerekir.

  Kürtaj sonrasında mide bulantısı, ağrı, hâlsizlik gibi durumların hissedilmesi normaldir. Fakat ağrının artması hâlinde doktorla iletişime geçilmelidir.

  İşlemden sonra kanama olabilir ya da olmayabilir. Eğer kanama olmuşsa, yaklaşık bir iki hafta boyunca devam edebilir. Fakat kanama aşırı olursa, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

  Kürtajdan sonraki 1 – 2 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmak, denize ya da havuza girmek enfeksiyon riskini artırabilir. Bu sebeple, bir süre cinsel perhiz uygulanmalı ve havuz gibi ortak kullanım alanlarından kaçınılmalıdır.

  Kürtaj sonrasında ilk gün ayakta duş alınması gerekir. Genital bölge temizliği için sabun ya da başka temizleyici maddeler kullanılmamalıdır.
  Genellikle kürtaj işleminden bir hafta sonra kontrol muayenesi tavsiye edilir.

  Kürtaj Anestezili Mi Yoksa Anestezisiz Mi Yapılır?

  Kürtaj çok acil durumlarda ya da çok özel durumlarda anestezi almadan da yapılabilir. Fakat eğer anestezi olmazsa ağrı yoğun olacağından lokal ya da genel anestezi altında kürtaj olmak daha uygundur. Burada hem hastanın psikolojisi hem de konforu göz önüne alındığında, genel anestezi altında kürtaj yapılması daha uygun olacaktır.

  Kürtaj Hapı Var Mı? Düşük Hapı Var Mı?

  Yurtdışında bazı ülkelerde düşük yaptırmak için birtakım ilaçlar kullanılsa da, çoğu ülkede ve Türkiye’de bu konuda onay almış veya kullanımda olan bir düşük hapı ya da kürtaj hapı yoktur. Bunun sebebi de bu ilaçların kontrolsüz ve sağlıksız biçimde kullanılmasının önüne geçilmek istenmesidir.

  Kürtaj Ağrılı Bir İşlem Midir?

  Kürtaj anestezi altında yapıldığından kişi kürtaj esnasında tam uyku halinde olacaktır. Bu nedenle kürtaj sırasında kişiler ağrı hissetmezler.

  Kürtaj Yasak Mı? Yasal Mı?

  Kürtaj ülkemizde yasal bir haktır. 1983 tarihli Nüfus planlaması kanunu ile çerçevesi belirlenmiştir. Buna göre 18 yaşını geçmiş bekar bireyler kendi hür iradeleri ile kürtaj yaptırabilirler. Evli kişilerde ise eş onayı ile kürtaj yasal olarak yapılmaktadır.

  Evlilik Dışı Kürtaj Yasal Mı?

  Kürtaj için kişilerin evli olması zorunluluğu yoktur. 18 yaşını geçmiş ve evli olmayan bireyler, kendi rızaları ile kürtaj yaptırabilirler.

  Bekar Birisi Kürtaj Olabilir Mi?

  Yasalarımıza göre 18 yaşını geçmiş ve bekar olan kişiler, kendi istekleri doğrultusunda kürtaj yaptırabilir.

  Kürtaj Olduğum Anlaşılır Mı?

  Kişinin kürtaj olduğu bir başkası tarafından kesinlikle anlaşılmaz.

  Kürtajı Başka Doktor Anlar Mı?

  Kişinin daha önce kürtaj geçirip geçirmediği doktor muayenesinde anlaşılmaz.

  Evli Kişiler Kürtaj Yaptırabilir Mi?

  Evli olan kişiler kürtaj yaptırabilir. Ancak bunun için kendi rızalarıyla birlikte eşlerinin de yazılı rızasını belirtmeleri gereklidir.

  Kürtaj İzmir Gizli Kalır Mı?

  Kişisel haklar kapsamında kürtaj bilgileriniz tümüyle gizli tutulmaktadır.

  Kürtaj Olanların Yorumları Okunmalı Mı?

  Herhangi bir hastalık ya da ameliyat için genel tavsiyemiz, internette yazılan ve doğruluğu kanıtlanmamış, kimin tarafından ne amaçla yazıldığı belli olmayan yazıları ve yorumları okuyarak kendi tıbbi durumunuz hakkında değerlendirme yapmamanızdır. İnternette kürtaj olanların yorumlarını okumak sizde gereksiz telaş yaratabilir, sizi yanıltabilir. Günümüzde internet doğru ve yanlış bilgilerin birbirine karıştığı bir mecra halini almıştır. Bu nedenle tıbbi yardıma ihtiyaç duyulduğunda mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır.

  İzmir’de Kürtaj Merkezleri

  İzmir’de kürtaj yapılan pek çok merkez bulunmaktadır. Kürtaj her ne kadar kısa süren ve güvenli bir işlem olsa da mutlaka bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır.

  İzmir Kürtaj Fiyatları 2024

  İzmir’de kürtaj fiyatları yapılan işlemin tipine, gebelik haftasına, uygulanan anesteziye, ilaçlara ve kişinin tıbbi özelliklerine göre değişmektedir.