Kızlık Zarı Dikimi İzmir

  Kızlık zarı dikimi İzmir; vajina girişinde bulunan ve kadın üreme sistemini bakterilere karşı koruma görevini üstlenen, esnek bir yapıdır. Kızlık zarı İzmir, bazı toplumlarda bekâret ile ilişkilendirilir. Bu nedenle hasar gören kızlık zarının yeniden onarılması tercih edilebilir. Kızlık zarı dikimi İzmir kısa süren, pratik bir işlemdir. Dikim sırasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Kişinin yaşam tarzına ve gelecek planlarına göre, “kalıcı kızlık zarı dikimi” ya da “geçici kızlık zarı dikimi İzmir” yapılabilir.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Tıp literatüründe “hymen” ya da “himen” olarak adlandırılan kızlık zarı, kadınlarda bulunan ve vajina girişinde yer alan bir zardır. Kadınlarda üreme sistemi, vajinanın yapısı nedeniyle dışarıdan gelecek enfeksiyonlara açık hâldedir. Kızlık zarı adı verilen yapının asıl amacı, bağışıklık sisteminin zayıf olduğu küçük yaşlarda, üreme organlarının enfeksiyon risklerine karşı korunmasını sağlamaktır. İlerleyen yaşla birlikte, bağışıklık sistemi gelişir. Bu nedenle kızlık zarı da işlevini yitirir. Dolayısıyla, yetişkin kadınlarda himenin fiziksel bir işlevi yoktur diyebiliriz.

  Ancak kızlık zarı, birçok toplumda, kültürel anlamlar taşımaktadır. Bu toplumlar, kızlık zarını bekâret ile ilişkilendirdiği için hymen, halk arasında “kızlık zarı” olarak da bilinir. Kızlık zarı, yapısı gereği esnektir. Bu nedenle ilk cinsel ilişkide kolayca yırtılabilir. Vajinismus vb. durumlar söz konusu değilse, yırtılma acısızdır. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra ise bir miktar kanama görülebilir. Ancak bazı kişilerde zarın aşırı esnek yapıda olmasına bağlı olarak kanama görülmeyebilir. Ya da aşırı kanama söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda kızlık zarı muayenesi yapılır ve zarın durumu değerlendirilebilir.

  Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

  Kızlık zarının yapısı kişiden kişiye değişebilir. Çoğu kadında zar, delikli bir yapıdadır. Zar üzerindeki bu delik bir ya da birden fazla olabilir. Bu delikli yapı sayesinde kadınlarda adet kanaması sırasında kanın dışarı atılması mümkün olur. Zarda delik bulunmadığı durumlarda ise vajina ağzı tamamen kapalıdır. Bu durumda adet kanaması dışarı çıkamayabilir. Adet kanının kolayca dışarı atılabilmesi için zarda açıklık oluşturulması ve cerrahi işlem yapılması gerekebilir.

  Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

  Kızlık zarı, vajina girişine uygulanan baskı ile yırtılabilir. Bu nedenle genital bölgedeki travmalar, vajinaya cisim sokulması, mastürbasyon ve cinsel ilişki sırasında kızlık zarı bozulabilir. Çoğu kadında, kızlık zarı yırtıldıktan sonra bir miktar kanama olur. Bazı kadınlarda ise hafif bir acı hissedilebilir. Ancak kızlık zarı çok esnek olan kadınlarda, bu etkilerin hiçbiri olmayabilir. Bu da kadının bakire olmadığına dair bir fikrin oluşmasına neden olabilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kadınların kızlık zarındaki değişimler, jinekolojik muayene ile anlaşılabilir. Planlanan zamandan erken bozulan kızlık zarları ise “kızlık zarı dikimi” ile yeniden eski bütünlüğüne kavuşturulabilir. Kızlık zarı dikimi, her yaştan kadına uygulanabilen, yan etkisi olmayan, oldukça güvenilir bir işlemdir. Kızlık zarının dikildiği ise partner tarafından anlaşılmaz. Hatta kızlık zarı dikildikten sonraki jinekolojik muayenelerde de bu işlemi fark etmek mümkün değildir. Dikilen kızlık zarı, dikimden sonraki ilk cinsel birliktelikte yeniden kanar. Bu nedenle dikimden sonra oluşan kızlık zarı, tamamen kızlık zarının doğal yapısına benzer diyebiliriz. Eğer kişi kızlık zarını diktirdikten kısa süre sonra cinsel ilişkiye girecekse, geçici kızlık zarı dikimi yapılabilir. Ancak yakın zamanda, yeniden cinsel birliktelik planlanmıyorsa kalıcı kızlık zarı dikimi de yapılabilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi, 18 yaşını geçen ve kendi rızası ile kızlık zarının yeniden dikilmesini isteyen her kadına uygulanabilir. Özel kliniklerde yapılan kızlık zarı dikimi, gizlilik esasınca, doktor ve hasta arasında saklı kalır. Bu nedenle kızlık zarı dikimi ve buna yönelik muayeneler üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Uzman bir jinekolog, bu süreçteki tüm değerlendirmelerini yalnızca hasta ile paylaşır.

  Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

  Kızlık zarı dikimi, genellikle lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Vajina girişi tamamen uyuşturulduğu için, dikim sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Hasta açısından oldukça rahat bir işlemdir. Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra, kişi aynı gün içerisinde sosyal yaşamına dönebilir. Bu nedenle kızlık zarı dikiminin, diğer cerrahi yöntemler gibi, kişinin hastanede yatmasını gerektiren, günlük yaşamı kesintiye uğratan bir işlem olmadığını kolayca söyleyebiliriz.

  Kızlık zarı dikimi, kişinin isteğine göre farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Kalıcı veya geçici yöntemler sayesinde kızlık zarı kişinin ihtiyacına uygun şekilde yeniden onarılabilir.

  Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Geçici kızlık zarı dikimi, yaklaşık bir hafta içinde, yeniden cinsel ilişkinin yaşanacağı durumlarda uygulanır. Zarın kalıntıları, vajina duvarlarına yeniden dikilir. Kızlık zarı dikildikten sonra gerçekleşen ilk cinsel ilişkide, yeniden kanama olacaktır. Kızlık zarı dikiminde uygulanan dikişler, yaklaşık 1 hafta sonra kendiliğinden erir. Bu nedenle dikiş aldırmak için yeniden doktora gitmeye gerek yoktur. Geçici kızlık zarı dikimi, lokal anesteziyle gerçekleştirilir. İşlem yaklaşık 5-10 dakika kadar sürer. Kızlık zarı dikildikten sonra şiddetli ağrı hissedilmesi ise nadir bir durumdur. Geçici kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra, aynı gün içerisinde günlük yaşama dönmek mümkündür. Ancak kişinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak dinlenebilmesi için, evde 1 günlük istirahat tavsiye edilir.

  Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kızlık zarının kalıcı olarak dikilmesi, zarın süresiz olarak onarılmış şekilde kalmasını sağlar. Kalıcı dikimden sonra zar, vajinaya bir giriş olana kadar hasar görmeden kalır. Bu yöntem uygulandığında, üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun, cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelir. Kalıcı işlemde genellikle “flep yöntemi” uygulanır. Bu yöntemde vajina duvarındaki doku parçası, karşı duvara dikilir.

  Kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarının bir dahaki cinsel ilişkiye kadar, süresiz olarak onarılması anlamına gelir. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra, ilk cinsel ilişkide zar yeniden yırtılır. Ancak ilk cinsel ilişki yaşanana kadar, kızlık zarı tamamen onarılmış durumda kalır. Kalıcı kızlık zarı dikimi genellikle “flep yöntemi” ile yapılır. Flep yöntemi sayesinde vajina duvarında kalan dokular, karşı duvara dikilir ve kızlık zarının bütünlüğünün yeniden sağlanması hedeflenir.

  Kalıcı Kızlık Zarı Dikiminden Sonra

  Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra kasık bölgesinde, hafif ya da normal seyirli ağrılar görülebilir. Bu ağrılar oldukça normaldir. Çoğu zaman da hafif ağrı kesiciler ile dindirilebilirler. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra, yaklaşık 2 – 5 gün boyunca lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Bu durum da normal kabul edilir. Ancak kanama ve ağrının aşırı olması durumunda mutlaka uzman bir doktora başvurup, yeniden muayene olmak gerekir.

  İzmir Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2023

  İzmir Alsancak kızlık zarı dikimi, bozulan kızlık zarının onarılması ve kadının kendini birçok yönden rahat hissetmesi amacıyla yapılır. Kızlık zarı dikildikten sonra, bu durumun partner tarafından fark edilmesi mümkün değildir. Kişi dışarıdan bakarak da zarın dikildiğini anlayamaz. Bu nedenle oldukça güvenli bir işlemdir.  İzmir kızlık zarı dikimi fiyatları ise işlemin yapıldığı ortamın koşullarına ve doktorun uzmanlığına göre değişebilmektedir.