İdrar Kaçırma Tedavisi İzmir

Tıp dilindeki adı “üriner inontinans” olan rahatsızlık, halk arasında idrar kaçırma olarak da bilinir. İdrar kaçırma, birçok ciddi rahatsızlığın belirtisi olabileceği gibi kişinin günlük yaşamını da ciddi oranda etkiler. Özellikle sosyal ortamlarda ve iş yaşamında sıkıntılara neden olabilir. Kişi açısından zor bir durum olsa da idrar kaçırma çoğu zaman tedavi edilebilen bir durumdur. Bununla birlikte, idrar kaçırma sorunu ilerleyen yaşla da ortaya çıkabilir. Yaşlandıkça zayıflayan kaslar nedeniyle idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilir. Kasların zayıflamasına ve idrar kesesinin sarkmasına bağlı idrar kaçırma sorunu, çok sayıda doğum yapan kadınlarda da ortaya çıkabilir.

Nedeni ne olursa olsun, idrar kaçırmanın getireceği sosyal ve ruhsal sıkıntıdan kurtulmak için en kısa sürede uzman bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir. İzmir idrar kaçırma tedavisi hakkında detaylı bilgi almak ve tüm merak ettiklerinizi danışmak için Op. Dr. İhsan Atabay’ın kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

İdrar Kaçırma Nedir?

Halk arasında idrar kaçırma olarak bilinen “üriner inkontinans”, farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bir problemdir. Yaşla birlikte görülme sıklığı artan bir sorun olmasına rağmen, orta yaştaki kadınlar da sıklıkla görülür. İdrar kaçırma, sorunun sebeplerine ve gelişme sürecine bağlı olarak iki ana grupta incelenebilir:

Stres Tipi İdrar Kaçırma

Öksürme, hapşırma, gülme gibi karın bölgesinde baskı oluşmasına neden olabilecek durumlar sonucu gelişen idrar kaçırma, “stres tipi idrar kaçırma” olarak adlandırılır. Bu tip idrar kaçırma, mesane kaslarının zayıfladığı durumlarda görülür. Mesane kaslarının zayıflaması; zor geçen doğum ve menopoz gibi durumlara bağlı olarak gelişebilir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Mesane kaslarının kontrolsüz bir şekilde çalışmasına ya da aşırı aktif mesaneye bağlı olarak ortaya çıkan durum “sıkışma tipi idrar kaçırma” olarak isimlendirilir. Bu durumda mesane tam olarak dolmasa bile kişi, sıkışmış hissedebilir. Bu sıkışma hissi her zaman idrar kaçırmaya sebep olmasa da kişinin, idrar kaçırma korkusuyla gerginlik yaşamasına neden olur. Sıkışma hissinin ortaya çıkmasıyla birlikte, aniden tuvalete gitme ihtiyacı duyulur ve idrarın dışarı çıkması engellenemez. Sıkışma tipi idrar kaçırma durumunu yaşayan kişi, gün içinde ve gece boyunca sık sık mesane doluluğu hissederek tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Kadınlarda sıkışma tipi idrar kaçırma; idrar yolu enfeksiyonları, diyabet ve bazı sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Kadınlarda idrar kaçırma problemi, altta yatan bir hastalık sebebiyle ya da ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkabilir. Bazı nörolojik hastalıklar ve vajinal enfeksiyonlar kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasındadır. Bununla birlikte, doğuma bağlı olarak da idrar kaçırma olabilir. Zor geçen doğumlar, idrar kesesinin sarkmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, doğumdan sonra idrar kaçırma problemi görülebilir. Doğumun üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen bu şikâyet devam edebilir.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda görülen idrar kaçırma problemleri, farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

 • İlerleyen yaş
 • Genetik yatkınlık
 • Fazla kilo ve obezite
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • İdrar kesesi sarkması
 • Diyabet
 • Kabızlık
 • Fazla sayıda doğum yapılması ya da doğumların zor geçmesi
 • Alzheimer ve demans
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Böbrekte ya da idrar yollarında bulunan taş
 • Sinirsel hastalıklar
 • Menopoz ve bu sürece bağlı olarak ortaya çıkan hormon değişiklikleri

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar kaçırma tedavisi için ilk olarak, bu duruma sebep olabilecek durumlar belirlenir. Bunun için, hastanın öyküsü dinlenir ve hangi durumlarda idrar kaçırma problemi yaşadığı anlaşılır. Buna göre uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Kegel egzersizi gibi, mesane kaslarının çalışmasını sağlayan egzersizler önerilebilir. Bu egzersizler, bu bölgedeki kasların sıkılması, bir süre bu şekilde tutulması ve ardından gevşetilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu sayede idrarın daha uzun süre tutulması sağlanabilir.
 • İdrar kaçırma obezite nedenliyse, beslenme programı ve egzersiz tavsiye edilir. Varsa kabızlığın düzelmesi için tedavi uygulanır. Kullanılacak ilaçlarla birlikte, beslenme ve egzersiz programının uygulanması, diyabet nedenli idrar kaçırma sorunları için de yardımcı olabilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu ve vajinal enfeksiyon varsa, ilaç tedavisi uygulanabilir.
 • İdrar kesesinde sarkma olduğu durumlarda cerrahi müdahaleyle sarkmanın giderilmesi sağlanabilir.
 • İdrar kaçırma sorununda başvurulabilecek yöntemlerden biri de lazer tedavisidir. Lazerle idrar kaçırma tedavisi, basit, güvenilir ve etkilidir. Çoğu zaman 3 seans gerekir. Ağrı olmaz, anestezi gerektirmez. Kesi yapılmaz. Dikiş atılmaz. Seans yapılan günlerde hastanede kalmasına gerek yoktur. Seans sonrası işine dönebilir.

İzmir İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma, günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen bir sorun olsa da bu problemin uygun yöntemlerle tedavi edilmesi mümkündür. İdrar kaçırmaya neden olan cerrahi yöntemlerle ya da kas güçlendirici egzersizler ile tedavi yapılır. Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.