Yumurtalık Kisti Tedavisi İzmir

  Kistler; vücudun farklı bölgelerinde görülebilen, farklı boyutlardaki içi yağ ya da su dolu keseciklerdir. Kistlerin vücutta en fazla görüldüğü bölgelerden biri de yumurtalıklardır. Kadınların birçoğunda, üreme çağı ile birlikte kist oluşumu riski de başlar. Kistlerin büyük bir çoğunluğu zararsız olmasına rağmen, “patolojik” olarak adlandırdığımız, komplike kistler de vardır. Bu nedenle yumurtalıklarında kist saptanan kadınların, düzenli jinekolojik muayeneyi aksatmaması oldukça önemlidir. Eğer yapılan tetkik sonuçlarına göre, kistlerin yapısı ya da büyüme hızı riskli görülürse, bu durumda cerrahi yöntemlerle kistlerin alınması da söz konusu olabilir. Günümüzde yapılan açık ya da kapalı ( laparoskopik ) kist ameliyatları sayesinde, kistlerin güvenli bir şekilde alınması mümkündür.Yumurtalık kisti tedavisi İzmir ve çeşitleri hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti İzmir Nedir?

  Yumurtalık kistleri, kadın üreme sisteminde en sık görülen bulgulardan biridir. Toplumdaki farklı yaştan, birçok kadında yumurtalık kistleri görülebilir. Bu kistler yapısına göre iki başlık altında incelenebilir;

  Fizyolojik kistler; her kadında, yumurtlama dönemlerinde ortaya çıkabilen, içi su dolu kistlerdir. Zararsızdırlar. Çoğu zaman hiçbir tedaviye ihtiyaç olmadan, kendiliğinden yok olurlar. Nadiren de olsa, ilaç tedavisine gerek duyulabilir.

  Patolojik kistler ise; ilaç tedavisinden yanıt alınamayan, adet düzeni ve gebe kalma ile ilgili sorunlara yol açan kist yapılarıdır. Bu kistlerin mutlaka düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Eğer aşırı büyürlerse, kanser şüphesi varsa, büyüme hızı fazlaysa ya da gebeliğe engel oluyorsa, cerrahi ile alınmaları gerekebilir.

  Ameliyat Gerektiren Kistler Hangileridir?

  Ameliyat edilen kistlerin büyük bir çoğunluğu patolojik kistlerdir. Kistler ilaç tedavisine yanıt vermeden, sürekli olarak büyüdüğünde üreme ve adet fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle cerrahi ile çıkarılması gerekebilir. Bunlar çoğunlukla çikolata kistleri ve dermoid kistler olarak bilinen kist çeşitleridir.

  Basit kistler: Farklı boyutlarda oluşabilen, iyi huylu kistik yapılardır. Çoğu zaman ilaç tedavisine yanıt verirler ya da kendiliğinden kaybolurlar. 5 cm ve üzeri boyutlarda olabilirler. Büyüdükçe de, kanseröz özellik göstermeseler de, adet düzenini bozabilir ve gebeliğe engel olabilirler. Bu nedenle tedavisi tercih edilebilir.

  Çikolata kistleri (Endometrioma): Çikolata kistleri, endometriozis rahatsızlığına bağlı oluşan kistlerdir. Bu nedenle gebeliğin engellenmesine ve adet düzeninin değişmesine neden olabilirler. Bu kistlerin içi, erimiş çikolatayı andıran bir sıvı ile doludur. Çikolata kisti adını da buradan alır.

  Dermoid kistler: Dermoid kistler, diğer kistlere göre daha sert yapılıdır. Bu nedenle akla kanser şüphesini getirebilirler. Kanser şüphesi olan kistler, diğer kistlere göre daha komplike yapıdadırlar.  Kist duvarının kalın olması, duvarda aşırı kanlanma olması kötü göstergelerdir. Boyutları ise değişken olabilir. İdeal olan; bu kistlerin cerrahi yöntem ile alınmasıdır. Ancak kanser şüphesi az olan kistlerin öncelikle takibinin yapılması, büyüme hızına ve yapısına göre cerrahi yöntem ile alınması tercih edilebilir.

  Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalıklarda bulunan fizyolojik kistler, herhangi bir belirti vermezler. Ancak bazı hastalarda, adet döngüsünde ufak değişikliklere neden olabilirler. Patolojik kistlerin belirtileri ise hastanın yaşam kalitesini düşürecek nitelikte olabilir. En sık görülen kist belirtileri;

  • Bel ağrısı
  • Şiddetli karın ve kasık ağrısı
  • Karında şişlik ve uzun süren hazımsızlık hissi
  • Elle muayene sırasında kitle hissedilmesi

  Yumurtalık Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

  Yumurtalık kistleri medikal ilaçlarla ya da cerrahi ile yapılabilir. Yumurtalık kistlerinde cerrahi yöntemler, genellikle çok büyümüş, şüpheli ve hormon fonksiyonlarını olumsuz etkileyen durumlarda tercih edilir. Günümüzde, yumurtalık kistlerinin tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemler kişinin günlük yaşamına kısa sürede dönmesine de yardımcı olmaktadır. Laparoskopik cerrahi ile yapılan yumurtalık kisti ameliyatlarında, yumurtalıklar yüksek çözünürlüklü kameralar ile izlenerek, sadece küçük kesilerden ameliyat yapılabilmektedir.

  İzmir Yumurtalık Kisti Tedavisi

  Yumurtalık kisti ameliyatlarında doktorun gözlemleri, kistin büyüklüğü ve semptomların şiddeti dikkate alınır. Bu nedenle her hastamızda farklı bir tedavi süreci izlenebilir. Özellikle tüp bebek tedavisinden önce, yumurtalık kistlerinin tamamen temizlenmesi ve rahmin döllenmiş yumurta için hazır hâle getirilmesi tercih edilebilir.