Kolposkopi İzmir

  Kolposkopi İzmir; serviks, vulva ve vajina dokularının detaylı olarak incelenmesini sağlayan, kanser teşhisinde oldukça önemli bir muayene yöntemidir. Dürbüne benzer, özel bir büyüteç olan kolposkopi cihazı sayesinde jinekolojik muayenede, gözle görülemeyen patoloji ve hücre değişimleri kolay bir şekilde fark edilebilir. Özellikle smear testinde anormal sonuçlar gözlenen vakaların değerlendirilmesinde en çok kullanılan tanı yöntemlerinden biridir.

  Kolposkopi Nedir?

  İzmir kolposkopi; serviks, vulva ve vajina bölgesindeki doku değişikliklerinin ve kanser riskinin incelenmesi amacıyla yapılan bir işlemdir. Kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri olan rahim ağzı kanserinin teşhisinde kullanılır. Bu yöntem ile rahim ağzı (serviks), vulva ve vajina incelenir. Bu inceleme, “kolposkop” adı verilen; küçük bir dürbün ya da mikroskopa benzeyen bir aletle gerçekleştirilir. Üzerinde ışık bulunan bu alet, bölgenin büyütülerek incelenmesini sağlar. Kolposkopi ile rahim ağzı detaylı bir şekilde incelenir ve bu bölgede oluşan patolojilerin değerlendirilmesi amaçlanır.

  Kolposkopi Neden Yapılır?

  Kolposkopi, genital bölgede oluşabilecek kanser, iltihap, siğil gibi rahatsızlıkların teşhisinde kullanılır. HPV şüphesi olan veya smear testinde anormal sonuç tespit edilen kişilerde kolposkopi yapılması istenebilir. Ayrıca, cinsel ilişki sırasında kanama ve genital bölgede görülen diğer anormalliklerin teşhisi için de kolposkopi yapılabilir.

  Rahim ağzı kanserine tanı konulabilmesi için en sık başvurulan yöntem pap smear testidir. Fakat smear testinin saptayamadığı anormal damarlanma gibi durumlar mevcuttur. Bu da serviks bölgesindeki bazı anormal durumların ve kanser belirtilerinin gözden kaçmasına neden olabilir. Bu sebeple, tekrar incelemeye ihtiyaç duyulan hastalarda, smear testinin ardından, kolposkopi uygulanabilir. Kolposkopi yöntemi, rahim ağzının daha net ve ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlayarak olası anormalliklerin tespit edilmesini kolaylaştırır.

  Kolposkopi Kimlere Yapılır?

  Kolposkopi işlemi; rahim ağzı, vajina ve vulva bölgelerinde anormal gelişimlerin varlığından şüphe duyulan durumlarda yapılabilir. Bu işlem, çeşitli sebeplerle serviks bölgesinde inceleme yapılması gereken kişilerde ve şu durumlarda yapılabilir:

  • Pap smear testinde anormal sonuç alınması
  • Serviks bölgesinin tekrar incelenmesi gereken durumlar
  • Cinsel ilişki sırasında kanama şikâyeti
  • Jinekoloji uzmanının muayene sırasında fark ettiği şüpheli durumlar
  • Kişide bazı tiplerde HPV’nin varlığında, rahim ağzı bölgesinin detaylı incelenmesi
  • Rahim ağzı kanseri şüphesinin dışlanması

  Kolposkopi Nasıl Yapılır?

  Kolposkopi, ağrısız bir işlemdir. Kolposkopi ile incelenecek kişi, muayene masasına alınır. Spekulum adı verilen alet vajinaya yerleştirilir ve bu bölgenin iyice açılması sağlanır. Ardından, bu bölgeler ışıkla aydınlatılır. Kolposkopi işleminde, şüpheli görülen dokuların incelenmesi için testler yapılır. “Asetik asit testi” ve “Schiller testi” olarak adlandırılan bu iki işlem, anormal dokuların varlığını ortaya koyar. Her kolposkopi işlemi sırasında asetik asit testi uygulanır. Gerekli görülen durumlarda Schiller testine de başvurulabilir. Testlerin uygulandığı aşamalar şu şekilde gerçekleştirilir:

  1. Asetik Asit Testi: Rahim ağzı kanseri genellikle, serviks kanalı içindeki transformasyon alanından kaynaklanır. Bu sebeple, bu bölgenin incelenmesi için serviks bölgesine asetik asit solüsyonu sürülür. Bu solüsyon sayesinde anormal dokularda renk değişimi görülür. Bu yolla doku değişiklikleri tespit edilebilir. Solüsyonun etkisiyle renk değişimi olan alanlardan biyopsi örneği alınır ve incelemeye gönderilir.
  2. Schiller Testi: Gerekli görülen durumlarda, asetik asit testinin ardından Schiller testi uygulanabilir. Schiller testi ile bölgede var olan anormal dokunun varlığı tespit edilebilir. Asetik asit testinde görülmeyen lezyonlar, bu test yardımıyla görülebilir. Bu testin yapılabilmesi için serviks bölgesine iyot solüsyonu sürülür. Serviksteki anormal dokular iyot solüsyonunu az tutar ya da hiç tutmaz. Solüsyonu tutmayan bölgelere biyopsi yapılır ve bu dokulardan parça alınır. Alınan parçalar patolojiye gönderilerek incelenir.

  Kolposkopi Anestezi ile mi Yapılır?

  Kolposkopi, ağrısız ve hasta açısından konforlu bir işlemdir. Bu nedenle kolposkopi sırasında anestezi yapılmaz.

  İzmir Kolposkopi Fiyatları

  İzmir kolposkopi, rahim ağzında gelişen anormal durumların ve rahim ağzı kanserinin tanısında kullanılır. Bu yöntem, serviks, vulva ve vajina dokularının; bu bölgedeki hücrelerin detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlayarak, tanı sürecini kolaylaştırır. Bu nedenle her kadının hayatında önemli bir yer tutan, çoğu zaman hayat kurtarıcı nitelikteki bir inceleme yöntemidir. Kolposkopi fiyatları ise İzmir’deki farklı kliniklerde değişkenlik gösterebilir.