Genital Siğil Tedavisi İzmir

Genital siğil; HPV virüsünün neden olduğu, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir cilt hastalığıdır. Açılımı “Human Papilloma Virüs” olan HPV, cinsel yolla bulaşır ve deride karnabahara benzer siğil yapıları oluşturur. “Genital siğil” olarak adlandırdığımız bu siğiller, görüntüsüyle genital bölgenin doğal yapısını bozar. Aynı zamanda tedavi edilmediğinde, kalabalık siğil grupları oluşturabilir. Genital siğillerin tedavisinde ise dondurma, yakma vb. birçok tedavi metodu mevcuttur.

Genital siğil tedavisiyle ilgili diğer tüm merak ettikleriniz için ise Op. Dr. İhsan Atabay’ın İzmir’deki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller, HPV (Human Papilloma Virus) nedeniyle oluşan cilt lezyonlarıdır. Çoğunlukla kahverengi ya da açık ten renginde olurlar. Gruplar hâlinde ya da tek başına görülebilirler. Siğil yapıları, uzun süre hasta tarafından fark edilemeyebilir. Çoğu zaman görüntüsü dışında pek rahatsızlık vermezler. Ancak büyük siğiller, pantolon ve iç çamaşırına takılarak, hastada rahatsızlık hissine ve kanamaya neden olabilirler.

HPV (Human Papilloma Virüs) Nedir?

HPV yani Human Papilloma Virüs, cinsel yolla bulaşan bir virüstür.  HPV nin neden olduğu siğil çoğu zaman kişinin yaşam kalitesini etkilemez. Ancak yüksek oranda bulaşıcıdır ve sayısı arttıkça hem görünüm açısından hem de yarattığı sağlık sorunları açısından rahatsız edicidir.

HPV’nin bilinen 200’e yakın türü vardır. Bu türlerden bazıları kanser oluşturmaz, sadece siğile neden olurlar. Bazı tipleri kanser riski açısından düşük riskli kabul edilirken, bazıları da yüksek riskli sınıfında incelenmektedir. HPV 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 düşük riskli HPV türleridir. HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, ve 82 ise yüksek riskli HPV türleridir. En yüksek riskli HPV türleri ise 16 ve 18’dir.

Genital Siğil Tehlikeli midir?

Genital siğiller tedavi edilse de HPV vücuttaki varlığını devam ettirir. Siğillerin doğurduğu HPV şüphesi ise kadın sağlığı açısından riskli kabul edilir. Günümüzde, rahim ağzı kanserinin en büyük nedeni HPV’dir. Bu nedenle genital siğilleri fark eden kadınların, mutlaka rutin jinekolojik muayeneyi yaptırması gereklidir. Genital siğillerin tedavi edilmesi ise hem bölgedeki görüntünün olumsuz etkilenmemesi hem de kişinin rahatı açısından önemlidir.

Genital Siğil İzmir Nasıl Bulaşır?

Genital siğile neden olan HPV, ten teması yoluyla bulaşır. Bu nedenle en yaygın bulaş şekli cinsel ilişkidir. Genital siğiller;

  • Vajinal, anal ya da oral ilişki sırasında bulaşabilir.
  • Siğil olan cilt bölgesine temas edilmesi yoluyla bulaşma gerçekleşebilir.
  • HPV bazı durumlarda siğile neden olmaz ya da siğiller belirgin değildir. Fakat, deri yüzeyinde belirgin siğillerin olmadığı ya da siğil göstermeyen HPV de bulaşıcı olabilir.
  • HPV, eğer aktif siğil mevcutsa doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir.

Genital Siğil Neden Olur?

HPV, bulaştıktan hemen sonra belirti göstermeyebilir. Genital siğilin ortaya çıkma süresi, kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genital siğillerden korunmak için HPV’den de korunacak yaşam biçimini benimsemek gerekir. Genital siğil riskini artıran faktörler;

  • Fazla sayıda cinsel partner
  • Erken yaşta cinsel ilişki
  • Korunmasız cinsel ilişki
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Başka enfeksiyonların varlığı

Genital Siğil Tanısı Nasıl Konur?

Genital siğillerin görüntüsü spesifiktir. Bu nedenle gözle görülebilir ve sadece muayene ile teşhis edilebilir. HPV’nin türünü belirlemek için PAP Smear testi ile birlikte HPV’ye özel testler de yapılabilir.

İzmir Genital Siğil Tedavisi

Genital siğillerin tedavisinde amaç siğili genital bölgeden uzaklaştırmaktır. Ancak HPV tedavisi için kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutması ve zamanında aşı olması şarttır. “Rahim ağzı kanseri aşısı” olarak da bilinen HPV aşısı, özellikle cinsel ilişki yaşanmadan önce ya da HPV ile karşılaşmadan önce yapıldığında, yüksek oranda koruyuculuğa sahiptir. HPV kapmış olmasına rağmen düşük riskli HPV tespit edilen hastalarda da, yüksek riskli HPV türlerinden korunmak için aşı yapılmalıdır. Bu nedenle genital siğil tedavisinin önemli bir parçası da HPV aşısıdır diyebiliriz.

Genital siğillerin ciltten uzaklaştırılması için ise kriyoterapi, lazer tedavisi ya da asit ile yakma gibi tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Bu noktada kişinin yaşam biçimine ve genel sağlık durumuna göre uygun tedavi yöntemi belirlenir ve siğiller yok edilir.

Genital siğil tedavisi hakkında merak ettiklerini için İzmir’deki kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alabilirsiniz.