Vajinoplasti İzmir

Vajina daraltma ameliyatı olarak da bilinen vajinoplasti İzmir vajinanın çeşitli nedenlerle deforme olması ve esnemesi sonucu yapılan cerrahi işlemdir. Vajinanın genişlemesi, özellikle doğumdan kaynaklanır. Çok sayıda doğum yapmış olmak, iri bebek doğurmak ve ilerleyen zamanında da etkisi ile vajina eski, esnek yapısını kaybeder. Bu durum, penetrasyon sırasında vajinanın yeterli düzeyde uyarılmasını engeller. Bu nedenle, kadının cinsel hayatı olumsuz etkilenebilir. Cinsellikten alınan zevk azalabilir, buna bağlı olarak da huzursuzluk, özgüvensizlik ve isteksizlik gibi hisler ortaya çıkabilir. Vajinoplasti; vajinadaki genişlemenin önüne geçerek, kadının yeniden sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmasına yardımcı olur. Vajinoplasti İzmir ve İzmir vajinoplasti fiyatları hakkında bilgi almak için İzmir’de bulunan kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alarak, tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti; çeşitli nedenlerle deforme olan ve genişleyen vajina kaslarının yeniden sıkı hâle getirilmesi amacıyla yapılan bir operasyondur. Yaşlanma ve doğumların etkisi ile kadın bedeni yıpranır. Bu durum vajina dokularında da kendini gösterir. Vajinanın genişlemesi sonucu, cinsellikten alınan haz azalır. Bu da eşler arasında sorunlara ve isteksizliğe neden olabilir. Vajinanın genişlemesi, her kadında görülebilen, doğal bir süreçtir. Bu durumun yaratacağı sıkıntı ve stresi en aza indirmek ise vajinoplasti ameliyatı ile mümkündür.

Vajinoplasti İzmir Neden Yapılır?

Vajina, esnek bir yapıdadır. Bu nedenle bu esneklik, zaman içerisinde deformeye dönüşebilir. Vajinada oluşan bu deformasyonları gidermek için vajinoplasti yapılabilir.

  • Normal doğum, vajinanın genişlemesindeki en önemli faktördür. Özellikle büyük bebek doğuran ya da zor bir doğum süreci geçiren kadınlarda sık görülür. Fazla sayıda doğum yapan kadınlarda da vajina esneyerek, genişleyebilir.
  • Yaşın ilerlemesi de vajina dokularının zayıflamasına ve sarkmasına neden olabilir.
  • Yapısal nedenlerle vajinanın aşırı esnek ve geniş olması söz konusu olabilir.

Doğumdan Sonra Vajinoplasti Ne Zaman Yapılır?

Vajinoplasti, sıklıkla doğumlardan sonra tercih edilen bir işlem olduğu için bu soru hastalarımız tarafından sıkça sorulmaktadır. Doğumdan sonra dokuların kendini toparlaması yaklaşık 6 ayı bulur. Bu nedenle doğumdan sonra vajinoplasti yaptıracaklara tavsiye edilen süre 6 aydır.

Vajinoplasti İzmir ile Vajina Ne Kadar Daraltılabilir?

Vajinoplasti ile yapılan daraltmanın oranı, vajinadaki genişlemeye bağlıdır. Genişleme ne kadar fazla ise vajina o kadar çok daraltılabilir. Bu nedenle tek doğum yapmış bir kadın ile birden fazla doğum yapmış bir kadında elde edilen sonuçlar farklıdır. Çok genişlemiş bir vajinada, 7 – 8 cm’e kadar daraltma söz konusu olabilmektedir. Vajinadaki genişlemenin derecesi, parmak kontrolü ile yapılabilir. Eğer vajinaya 1 – 2 parmak giriyorsa normal, 3 parmak giriyorsa, orta, 4 ya da daha fazla parmak girebiliyorsa ileri düzeyde genişlemeden söz edilebilir.

Vajinoplasti İzmir Nasıl Yapılır?

Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Vajinoplasti ile vajinada genişlik oluşturan kısım kesilir. Yapılan kesi işlemiyle, vajinanın arka duvarında, vajina girişinden başlayarak daralma sağlanır. Bu bölgede yer alan kasların, güçsüzleşip gevşediği bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durumun varlığında vajinayı çevreleyen kaslar, vajina çevresinde sıkılaştırılır. Bu sayede, kasların vajinayı çevreleyerek daralma sağlaması amaçlanır. Gevşemiş vajina dokusunun alınmasının ardından, kalan doku ideal darlık sağlanacak şekilde yeniden dikilir. Bu birleştirme işlemi, vajinanın anatomik yapısını bozmayacak şekilde gerçekleştirilir. Bu noktada, vajinal bölgede gerçekleştirilmek istenen başka estetik işlemler varsa, istenen diğer uygulamalar da yapılabilir.

Vajinoplasti ameliyatı yaklaşık 45 – 60 dakikar sürer. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Eğer vajinoplasti ile birlikte diğer genital estetik uygulamalar da yapılacaksa süre daha uzun olabilir. Genişlemenin fazla olduğu hastalarda da operasyon süresi uzayabilir.

Vajinoplasti Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajinoplasti sonrasında, vajina enfeksiyona açık hâle gelir. Bu nedenle, işlemden sonra kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek de oldukça önemlidir. Aynı zamanda cinsel perhiz kuralına uymak da gerekir.

  • Vajinoplasti, anestezi altında yapıldığı için işlem sırasında acı ya da ağrı hissedilmez. Anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı oluşabilir. Bunun için, doktor tarafından ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilebilir. Bununla birlikte antibiyotik ilaçlar da verilebilir. Verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • İşlem sonrasında tam olarak iyileşme 1 aylık süreç içerisinde gerçekleşir. İyileşme sürecinde, en az 3-4 hafta boyunca, cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir.
  • İyileşme sürecinde denize ve havuza girilmesi sakıncalı olabilir. Bu nedenle bu gibi aktivitelerden kaçınmak, iyileşme sürecinde oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi açısından önemlidir.
  • İyileşme süresi boyunca vajinal duş ve küvete girilmesi tavsiye edilmez. İşlemin yapıldığı günün ertesinden itibaren, ayakta duş alınabilir.
  • İşlem sırasında, kendi kendine eriyen dikişler kullanılır. Bu nedenle, dikişlerin alınması durumu söz konusu değildir. Vajinanın dışında dikişler varsa, bu dikişlere önerilen şekilde pansuman yapılmalıdır.
  • Genellikle işlemden bir hafta sonra kontrol muayenesi yapılabilir. İyileşme sürecinde yapılacak doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Vajinoplastiden Sonra Vajina Yeniden Genişler mi?

Vajina esnek bir yapıdır. Bu nedenle vajinoplasti ameliyatından sonra da vajina genişleyebilir. Aynı zamanda vücudumuzdaki dokular da sürekli olarak yıpranmaya devam eder. Bu nedenle vajinoplastiden sonra yapılan doğumlar ve yaşlanmanın etkisi ile vajina yeniden genişleyebilir. Vajinoplastiden sonra yeniden doğum yapmayı düşünen kadınların bu durumu da göz önünde bulundurarak, gerekli detayları doktora danışması tavsiye edilir.

İzmir Vajinoplasti Fiyatları 2022

Vajinoplasti ameliyatı, günümüzde giderek daha fazla tercih edilen bir uygulamadır. Kadınların kendilerini cinsellik esnasında da rahat hissedebilmeleri için oldukça önemlidir. Vajinoplasti ameliyatından önce, her bir hastamızın ihtiyaçları doğru bir şekilde analiz edilmelidir. Bu nedenle ameliyat süreci her hastamız için özeldir diyebiliriz. Özellikle vajina genişliği fazla olan kadınlarda, vajinanın yeniden ideal açıklığa ulaşabilmesi için gerekli planlamaların yapılması gerekir. Eğer vajina dudakları ve yapısı ile ilgili deformasyonlar varsa, bunlar da vajinoplasti sırasında, ek uygulamalarla düzeltilebilir.

Vajinoplasti ameliyatının fiyatları ise bu doğrultuda değişir. Tercih edilen anestezi yöntemi, ameliyatın planı ve ek işlemlerin yapılıp yapılmayacağı vajinoplasti fiyatlarını etkiler. İzmir’de vajinoplasti fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.