Kısırlık Tedavisi İzmir

Kısırlık; çiftlerin istemesine ve denemesine rağmen çocuk sahibi olamaması durumudur. Erkeğin sperm üretimi ile ilgili ya da kadının üreme sistemi ile ilgili birçok sorun, kısırlığın nedeni olabilir. Genellikle haftada 2 – 3 kez cinsel birliktelik olmasına rağmen, 1 yılı aşkın süre boyunca çocuk sahibi olamama durumunda kısırlıktan şüphelenilir. Kısırlık, genellikle tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık olarak düşünülür. Ancak doğru yaklaşımla, altta yatan nedenler belirlendiğinde kısırlığın tedavi edilebilir. Bu nedenle kısırlığın tedavi sürecinde üreme sisteminin fonksiyonlarını ve çiftlerin sağlık durumunu detaylı olarak değerlendirmek önemlidir. Günümüzde, kısırlık tedavisinde uygulanan en etkili tedavi yöntemlerinin başında ise aşılama ve tüp bebek tedavisi gelmektedir.

Yazımızın devamında kısırlık, kısırlığın nedenleri ve kısırlığın tedavisi hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Kısırlık tedavisi konusunda tüm merak ettikleriniz için ise Op. Dr. İhsan Atabay’ın İzmir’deki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Kısırlık, çiftlerin aktif ve korunmasız cinsel yaşama sahip olmasına rağmen çocuk sahibi olamaması durumudur. Gebe kalma sürecinde rahmin hazır olması, kadının yumurtlama dönemleri ve spermin kalitesi etkilidir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, korunmasız cinsel ilişkiye rağmen, ilk 1 sene içerisinde başarılı olamayabilir. Ancak bu süre 1 seneyi aştığında, hâlâ gebelik söz konusu değilse, kısırlıktan şüphelenilebilir.

Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Çocuk yapmaya karar veren çiftlerin, başarısız denemeler sonucunda, aklına gelen ilk sorulardan biri de “Kısırlık nasıl anlaşılır?” sorusudur. Kısırlığın anlaşılması, kişinin kendi düşünce ve gözlemleri ile mümkün değildir. Eğer çift 1 yılı aşkın süredir, haftada en az 2 – 3 korunmasız ilişkiye rağmen bebek sahibi olamıyorsa; bu durumda kısırlık şüphesi oluşabilir. Ancak yine de son teşhisi uzman bir jinekolog koyabilir. Kadınlarda kısırlığı anlamanın en etkili yolu; jinekolojik muayene ve üreme sistemi ile ilgili tetkiklerdir. Erkeklerde de sperm kalitesini ölçen testler sayesinde kısırlık anlaşılabilir.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık, çocuk sahibi olamama ile karakterize olan bir durumdur. Bu nedenle en belirgin özelliği, gebeliği engellemesidir. Ancak genç çiftlerde, yumurtlama dönemlerinin değişkenliği, stres, hormonal değişimler vb. birçok nedenle gebelik gecikebilir. Dolayısıyla 35 yaş altı her kadının, en az 1 yıl boyunca gebe kalmayı denemeye devam etmesi tavsiye edilir. Eğer kadının ya da erkeğin aile öyküsünde kısırlık öyküsü varsa, deneme süresinin 6 ay ile sınırlı tutulması ve 6 aydan sonra uzmana başvurulması daha doğru bir karar olacaktır.

Bununla birlikte altta yatan nedenlere bağlı olarak; adet olamama, düzensiz adet, aşırı tüylenme, cilt sorunları da kısırlığa işaret edebilir. Bunlar çoğu zaman gebe kalmayı engelleyen kistlerin ya da hormonal bozuklukların işaretidir. Bu nedenle bu şikâyetleri olan ve gebe kalmakta zorlanan kadınların mutlaka bir jinekologa görünmesi gerekir.

Kısırlık Neden Olur?

Kadınlarda ve erkeklerde, üreme sistemi ile ilgili sorunlar kısırlığa neden olabilir. Ancak kadınlarda, erkeklerden farklı olarak, yaş da kısırlığa neden olabilir. Eğer kadın 35 yaş üzeri ise gebelik için riskli yaşlarda olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle kadının yaşı ne kadar büyükse hem gebe kalmak hem de gebelik süreci o kadar zorlaşır diyebiliriz. Bununla birlikte kısırlık genç kadınlarda da görülebilir.

Kadınlarda yaygın görülen kısırlık nedenleri:

 • Tüplerin tıkanık ya da hasar görmüş olması
 • Düzensiz adet dönemleri
 • Yumurtalık rezervinin az ya da verimsiz olması
 • Rahim içi yapışıklıkları
 • Rahim ve karın içinde enfeksiyon
 • Endometriozis (Rahim içi dokusunun rahim dışına taşması, bu bölgeye yerleşmesi)
 • Polikistik over sendromu
 • Rahimde bulunan, aşırı büyük boyutlardaki kist ve polipler
 • Aşırı alkol, sigara ve kafein tüketimi

Erkeklerde sık görülen kısırlık nedenleri ise;

 • Menide sperm bulunmaması
 • Spermin yapısıyla ilgili sorunlar
 • Sperm hücrelerinin az veya hareketsiz olması
 • Hormonal nedenler
 • Kanal tıkanıklıkları ve testis damarları ile ilgili deformasyonlar

Kısırlık Tedavi Edilir mi? Kısırlığın Tedavisi Nasıl Olur?

Kısırlık, altta yatan nedenlerin ne olduğuna bağlı olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle kadınlarda sık sık görülen kistler ve hormonal düzensizliklerde kaynaklanan kısırlığın tedavisi mümkündür. Bununla birlikte laparoskopik ve histeroskopik yöntem ile yapılan rahim içi tedavileri de kısırlığa neden olan patolojilerin tedavi edilmesine yardımcı olur.

Nedeni bilinmeyen kısırlığın, fallop tüpü ile ilgili sorunların veya erkeğin sperminin hareketsiz olmasından kaynaklanan kısırlığın tedavisinde ise en etkili yöntem tüp bebek ve aşılama tedavisidir.

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp bebek ve aşılama tedavileri; yumurta ve spermin, en ideal koşullarda bir araya gelmesini sağlayan tedavilerdir.

Tüp bebek tedavisinde; anneden alınan yumurta hücresi ve spermler, rahmin dışında döllenir. Sonrasında ise yeniden anne rahmine yarleştirilir.

Aşılama tedavisinde ise; erkekten alınan spermler, kadının rahmine enjekte edilir. Tüp bebeğe benzer bir tedavidir. Ancak yumurta hücresi anne vücudunda iken döllenme olması amaçlanır.

İzmir Kısırlık Tedavisi

Günümüzde, teknolojik imkânların sağladığı avantajlar sayesinde kısırlığın hem tanı hem de tedavi süreci oldukça kolaylaşmıştır. Özellikle kısırlığın altında yatan nedenleri net bir şekilde saptayabilmek, tedavinin oldukça önemli bir aşamasıdır. Bu nedenle kısırlık şikâyeti olan çiftlerin, üreme sistemi ve genel sağlık durumu ile ilgili tüm tetkiklerinin yapılması oldukça önemlidir. Tüp bebek ve aşılama tedavilerindeki yükselen başarı oranı sayesinde de kısırlık teşhisi konan birçok çift, bebek sahibi olabilmektedir.

Kısırlık tedavisi İzmir, aşılama ve tüp bebek hakkında tüm merak ettikleriniz için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alabilirsiniz.