Cinsel Problemler ve Danışmanlık İzmir

  Cinsel problemler; cinsel isteksizlik, orgazm olamama, sertleşme sorunları, vajina kuruluğu gibi cinsel yaşamı olumsuz etkileyen problemlerdir. Cinsel problemler, kadınlarda da erkeklerde de görülebilir. Ancak birçok çift, yaşadığı sorunların tedavi edilmesi gereken bir durum olduğunu düşünmeden, sorunun geçmesini beklemeyi tercih eder. Oysa ki cinsel danışmanlık, cinsel problemlerin çözümlenmesinde en etkili yaklaşımları ortaya koyar. Özellikle kadınların yaşadığı vajinismus yani cinsel ilişkiye girememe gibi cinsel sorunlarda, mutlaka fiziksel ve psikolojik muayene gerekir. Çünkü cinsel problemler hem fiziksel hem de psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda da bu iki faktörün de etkisi vardır. Dolayısıyla çiftlerin yaşadığı sorunların analiz edilmesi ve doğru yaklaşımın belirlenmesi için mutlaka uzman bir jinekologun değerlendirmesi gerekir.

  Cinsel Sorunlar Nelerdir?

  Günümüzde hem kadınlar hem de erkekler tarafından en yaygın bilinen cinsel problem vajinismustur. Vajinismus yani “ilişkiye girememe sorunu” kadının cinsel ilişki sırasında kasılmasına ve penisin vajina içine girememesine neden olan bir cinsel sorundur. Bununla birlikte orgazm olamama, cinsel isteksizlik, sertleşme sorunları da sık karşılaşılan cinsel problemlerdir. Bu sorunların yaşanış biçimi ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişinin cinsel sağlık durumu, büyüdüğü ortam, kendi değerleri ve cinselliğe bakış açısı bu sorunların ortaya çıkmasında rol oynayabilir.

  Kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlar:

  • Vajinismus
  • Orgazm olamama (Anorgazmi)
  • Cinsel ilişkide ağrı (Disparoni)
  • Cinsellikten tiksinme
  • Cinsel uyarılma sorunları
  • Vajinanın yeterince ıslanmaması

  Erkeklerde en sık görülen cinsel sorunlar:

  • Sertleşme (Ereksiyon) sorunları
  • Cinsel uyarılma sorunları
  • Erken boşalma (Prematür ejekülasyon)
  • Geç boşalma
  • Cinsel isteksizlik

  Cinsel Problemler Neden Olur?

  Cinsel problemler; kişinin büyüdüğü ortama, algısına, deneyimlerine ve değerlerine bağlı olarak oluşabilir. Kapalı bir ortamda büyüyen kişilerde çoğu zaman cinselliğin korkutucu, acılı ya da ayıp olduğuna dair bir algı yerleşmiş olabilir. Aynı zamanda geçmişte yaşanan travmatik deneyimler de cinsel problemlere zemin hazırlayabilir. Cinselliğe zorlanma, ilk cinsel deneyimin olumsuz olması gibi durumlar kişinin cinselliğe bakış açısını değiştirebilir. Bu bakış açısını değiştirmek için psikolojik destek ve terapi süreçlerinden yardım alınması gerekebilir.

  Aynı zamanda fiziksel sorunlar da cinsel sorunlara yol açabilir. Cinsellik sırasında ağrı, acı, yanma hissi ya da vajinadaki istemsiz kasılmalar, cinsel birleşmeyi engelleyebilir. Bu durum sürekli tekrarlandığında, kişinin özgüveni de bu durumdan etkilenir ve cinsel istek zamanla azalabilir.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, kadının cinsel ilişkiye girmesine engel olan bir cinsel problemdir. Günümüzde en sık karşılaşılan cinsel sorunların da başında gelmektedir. Bunun en büyük nedeni; cinsellikle ilgili mevcut toplumsal baskılar ve yanlış bilinenlerdir. Bununla birlikte cinsel ilişki sırasında acı, yanma gibi şikâyetler de vajinismusa neden olabilir. Kadın, cinselliğe dair korkuları nedeniyle cinsel ilişki sırasında kasılır. Vajina kaslarının aşırı kasılmasına bağlı olarak da penis, vajina içine giremez. Dolayısıyla cinsel ilişki gerçekleşemez.

  Vajinismus, kadınlar arasında oldukça sık rastlanan bir sorun olmasına rağmen kesin tedavisi mümkündür. Vajinismusun tedavisi olmadığı, vajinismus olan kadının kusurlu ya da yetersiz olduğu yönündeki görüşler yanlıştır. Vajinismus çoğunlukla ilk cinsel deneyim sırasında fark edilse de cinsel olarak aktif kadınlar da zamanla vajinismus yaşayabilirler.

  Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

  Vajinismus, tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ancak öncelikle kadının kendini cinsellik sırasında nasıl hissettiği değerlendirilmelidir. Eğer kadın, cinsellik korkusunun fiziksel nedenlerden kaynaklandığını ifade ederse, vajinanın yapısı incelenmeli; mantar vb. herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı netleştirilmelidir. Eğer vajinismus psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa, cinsel terapi sürecine başlanmalıdır.  Cinsel danışmanlık; bu noktada kadının vajinismusu kabullenmesi ve uygun tedavi hakkında bilgilendirilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü birçok kadın yaşadığı vajinismus sorunu için doktora başvurmaya çekinmekte, yaşanan cinsel problemi kendindeki bir eksiklik olarak görmektedir.

  Cinsel Problemlerin Tedavisi Nasıl Olur?

  Tıpkı vajinismus gibi diğer cinsel sorunlar da tedavi edilebilir. Cinsel danışmanlık sürecinde kadının cinsel isteksizlik yaşamasına, ıslanamamasına ya da cinsel ilişki sırasında acı yaşamasına neden olabilecek durumlar saptanmaya çalışılır. Bazı kadınlarda, vajinadaki küçük dudakların aşırı büyük olmasına, G noktasının yeterince uyarılmamasına bağlı olarak cinsel sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Menopoz döneminde yaşanan doku sarkması, vajinal kuruluk, psikolojik ve hormonal değişimler de cinsel sorunların önemli bir kaynağıdır. Bu sürecin doğru tanınması ve kişinin yaşadığı cinsel sorunun bilincinde olması oldukça önemlidir. Labioplasti ameliyatı, dolgu enjeksiyonları ve PRP tedavisi ile vajinanın yapısından kaynaklanan cinsel sorunlar büyük oranda giderilebilir. Vajinal botox ile vajinismus tedavi edilebilir. G noktasının büyütülmesi sayesinde kadın orgazm noktasından daha fazla zevk alabilir. Böylece cinsel hazzın artırılması, kadının kendine güvenmesi ve cinsel yaşamın eşler için de daha kaliteli hâle getirilmesi mümkündür.

  Cinsel Problemler Terapi ve Danışmanlık ile Tedavi Edilebilir Mi?

  Cinsel problemlerin aşılmasında terapi ve danışmanlık süreci oldukça önemlidir. Çünkü cinsel yaşam, çiftlerin mahrem alanıdır. Bu mahremi başka bir kişiyle paylaşmak ya da cinsel sorunları kabullenmek, çoğu çift için zordur. Ancak cinsel sorunların altında yatan nedenleri anlamadan, bu sorunları tedavi etmek mümkün değildir. Günümüzde cinsel sorunlara yönelik pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hastanın bu yöntemler hakkında bilinçlendirilmesi ve kendisine en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi cinsel danışmanlık sayesinde olur. Bu nedenle jinekologların ve terapistlerin eşliğinde yürütülen tedavi sürecinden yüksek verim alınabilir ve kişiler hem fiziksel hem de ruhsal anlamda sağlıklı bir cinsel ilişkiye hazırlanabilir.

  İzmir Cinsel Danışmanlık Fiyatları ve Cinsel Problemlerin Tedavisi

  Cinsel danışmanlık ve cinsel problemlere yönelik çözüm aramak, günümüzde birçok çiftin ortak çabasıdır. Bu nedenle cinsel danışmanlık sürecinin önemi giderek daha fazla anlaşılmaktadır. Hastanın cinsel problemleri tanıması, yaşadığı sorunları anlaması ve modern tedavi yöntemlerini öğrenmesi için cinsel danışmanlık oldukça önemlidir. Özellikle vajinismus tedavisinde kullanılan botoks ve PRP gibi işlemler sayesinde bilgi almak, birçok kadının terapi sürecinde kendisini fiziksel anlamda da cinselliğe hazırlaması için idealdir.