Gebelik Takibi İzmir

Gebelik takibi İzmir; bebek sahibi olmaya karar veren anne adayları için, gebelikle ilgili tüm süreçlerin sağlıklı bir şekilde tamamlanması çok önemlidir. Bu sebeple, annenin ve bebeğin, doğum öncesi ve sonrasında takip edilmesi gerekir. Bu takip sayesinde sağlıklı bir gebelik ve doğum planlaması yapılabilir. Gebelik takibi, hamileliğin ilk haftalarında başlayarak doğum sonrası sürece kadar devam eder. Gebelik takibi sürecinde annenin sağlığı ve bebeğin gelişimi takip edilir. Bu sayede, sağlıklı bir doğum gerçekleşmesi planlanır.

Gebelik takibi ile ilgili daha fazla bilgi almak için İzmir’de bulunan kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alarak, gebelik sürecine dair merak ettiğiniz konuları danışabilirsiniz.

Gebelik Takibi Nedir?

Gebelik takibi İzmir, gebelik ve doğum sonrası sürecin bebek ve anne için sağlıklı bir şekilde geçmesini amaçlayan düzenli kontrollerdir. Gebelik başladığı andan itibaren, gebelik takibi de düzenli olarak yapılmalıdır. Gebelik takibi, fetüsün gelişim sürecinin ve sağlık durumunun kontrol edilmesini sağlar. Bununla birlikte, gebelik şekeri gibi süreç içeriside ortaya çıkma ihtimali bulunan sorunları önceden görebilmek açısından da önemlidir. Bu sayede, olası sorunlara erkenden müdahale edilmesi mümkün olur. Gebelik döneminde yapılacak düzenli kontroller, bazı özel sağlık taramalarını ve testlerini içerir. Bu kontrollerle birlikte, bebeğin anne karnındaki gelişimini sorunsuz bir şekilde tamamlaması ve annenin sağlıklı bir doğuma hazırlanması amaçlanır.

Gebelik Takibi Neden Yapılır?

Gebelik takibi İzmir, anne adayının sağlığını korumak ve bebeğin gelişimini adım adım takip etmek için yapılır. Bebeğin uzuvlarının gelişimi, kalp fonksiyonları, organlarının gelişimi gibi hayati değerlendirmelerin birçoğu bu dönemde yapılır.

Takip süreci, bebeğin anne karnındaki gelişimini izlemeyi ve annenin doğuma hazırlık sürecindeki sağlık durumunu takip etmeyi içerir. Gebelik takibi sayesinde, olası risk durumlarını önceden görebilmek ve alınacak önlemleri belirlemek de mümkün olur.

Aynı zamanda gebelik takibi; annenin gebelik sürecini tanıması, doğuma hazırlanması ve doğum sonrası süreçle ilgili bilgi edinmesi açısından önemlidir. Düzenli gebelik takibi, annenin tüm bu süreçleri kontrollü ve sağlıklı bir şekilde geçirmesine yardımcı olur.

Gebelik Takibi İzmir Nasıl Yapılır?

Gebelik takibinde birinci kontrol, gebeliğin ilk 14 haftası içinde gerçekleştirilir. Bundan sonraki kontroller, doğuma kadar devam eden bir süreci kapsar. Gebelik takibinin sıklığı, bebeğin ve annenin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde daha sık yapılan takibin, ilerleyen dönemlerde ayda bir yapılması tavsiye edilebilir. Genellikle haftalara göre gebelik takibi şu şekilde planlanmaktadır:

  • Aşama: İlk gebelik takibi, gebelik saptandığı anda yapılmalıdır. Gebelik takibinin birinci adımı, anneyi tanımaktır. Burada, annenin kişisel bilgileri, geçmiş ve mevcut hastalıkları gibi gebelik sürecinde bilinmesi gereken bilgiler öğrenilir. Bununla birlikte, annenin mevcut sağlık durumu değerlendirilir. Bu değerlendirme; annenin kilosu, kan basıncı, nabzı gibi temel ölçümleri içerir. Bunun yanında şeker ölçümü, idrar ve kan tahlili istenir. İlk olarak bebeğin kesesi anne rahminde izlenmeli ve dış gebelik ekarte edilmelidir. Sonrasında 6. Haftada kalp atımı kontrolü ve 12. Haftada ikili test ( Down Sendromu Taraması ) yapılmalıdır.
  • Aşama: Yaklaşık olarak gebeliğin 16-18. haftalarında gerçekleştirilir. Bu aşamada annenin sağlık durumu tekrar gözden geçirilir. Bebeğin durumu ultrasonla kontrol edilir.
  • Aşama: 20-24. haftada, annenin sağlık durumu kontrol edilir ve bazı tahliller tekrarlanır. Bebeğin gelişim durumu detaylı ultrasonografi ile izlenir. Bu süreci takip eden 24-28. haftalarda annenden istenilen tahliller tekrarlanabilir. Duruma göre şeker yüklemesi testi yapılabilir.
  • Bu süreçten sonra düzenli olarak bebeğin ultrasonla takibine devam edilir. Annenin kilosu ve sağlık durumu izlenir.
  • Gebeliğin son aşamalarına gelindiğinde sık kontroller yapılır. Bebek ve anne için gerekli görülen testler istenir. Bebeğin hareketleri düzenli olarak kontrol edilir. Bebeğin kalp atışlarının kontrol edilmesi için gerekli bir test olan NST, 32.haftadan itibaren her gelişte tekrarlanır. 37. haftadan sonra, bebeğin ve annenin durumu değerlendirilerek, doğumun ne şekilde gerçekleştirileceği planlanır.

İzmir Gebelik Takibi

İzmir gebelik takibi, bebeğin gelişim sürecinde ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların tespit edilmesine, anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek gebelik şekeri vb. durumların erkenden saptanmasına yardımcı olur. Bu nedenle oldukça önemlidir. Bebeğin sağlığını riske atabilecek birçok rahatsızlık, gebelik takibi ile saptanabilir. Bu nedenle gebe kalan herkesin düzenli olarak kontrollerini yaptırmaya özen göstermesi gerekir. Aksi durumlarda, geç teşhis konan birçok rahatsızlık, hem annenin hem de bebeğin sağlığını riske atabilmektedir.

İzmir’de gebelik takibi için kliniğimizle iletişime geçebilir, kliniğimizden randevu alabilirsiniz.