Riskli Gebelik Takibi İzmir

  Gebelik süreci, anne adayları için özel bir deneyimdir. Bu sürecin sorunsuz bir şekilde geçirilmesi, anne ve bebeğin hayatlarına sağlıklı olarak devam etmesi için oldukça önemlidir. Her gebelikte annenin ve bebeğin takibi, sağlıklı bir doğuma giden süreçte önemlidir. Fakat bazı gebelikler, çeşitli sebeplerle riskli hale gelebilir. Bu gebelik, “riskli gebelik” olarak adlandırılır. Bu durumda hem annenin hem de bebeğin sağlığı için düzenli kontrol önemlidir. Riskli gebeliklerde gebelik takibi, kadın doğum uzmanları tarafından, özenle yürütülmesi gereken bir süreçtir.

  Eğer gebelik sürecinde, anne ve bebeğin sağlığını tehdit edecek durumlar söz konusu ise bu gebelik “riskli gebelik” olarak adlandırılır.

  Gebelik sırasında risk yaratan durumlar, hamilelik öncesinde ya da hamilelik sürecinde gelişebilir. Bazı gebelikler, annenin sağlık durumu ve yaşı gibi faktörler nedeniyle, riskli olarak başlayabilir. Bazı gebelikler ise hamilelik sürecinde bebekte ya da annede meydana gelen birtakım problemler sonucunda riskli hâle gelebilir.

  Gebeliğin riskli olmasına neden olabilecek pek çok durum vardır. Annenin yaşı, kilosu, fetüsün yerleşim durumu ve gebelik sürecinde beslenme düzeni bunlardan sadece bazılarıdır. Bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için riskli gebeliklerin mutlaka takip edilmesi gerekir. Riskli gebeliğin takibinde, riskin tespit edilmesi ve kontrol altına alınması oldukça önemlidir.

  Riskli Gebelik Neden Olur?

  Birden fazla sebebi vardır. Gebeliğin riskli olmasına neden olabilecek durumlar, anneden veya bebekten kaynaklanıyor olabilir. Annenin gebelikten önceki ve gebelik sürecindeki sağlık durumu, gebelikteki olası riskler için belirleyicidir. Fetüsün anne karnındaki gelişimi ve bu süreçte meydana gelebilecek bazı problemler de gebelikte riski artırabilir.

  Riskli gebelik sebepleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Annenin 18 yaşın altında ya da 35 yaşın üstünde olması
  • Annenin fazla kilolu ya da çok zayıf olması
  • Hamilelik öncesinde annede bulunan hastalıklar: Yüksek tansiyon, diyabet, damar ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklar
  • Annede gebelikle birlikte ortaya çıkan problemler: Gebelik zehirlenmesi, gebelik şekeri, vajinal kanama, rahim ağzında meydana gelen sorunlar, suyun erken gelmesi, erken doğum ihtimali, kan uyuşmazlığı gibi durumlar
  • Fetüste görülen problemler: Tarama testlerinde ortaya çıkan sorunlar, bebeğin gelişiminde gerilik saptanması
  • Anne adayının gebelik öncesinde tekrarlayan düşükler yapmış olması
  • Anne ve baba arasında akrabalık ilişkisi bulunması
  • Annenin kullandığı ilaçlar ya da alkol, sigara gibi maddeler

  Bu gibi durumlar, riskli başlayan ya da süreç içerisinde riskli hâle gelen gebelikler oluşmasına neden olabilir. Bu durumların tespit edilmesi ve risklerin belirlenmesi, sağlıklı bir doğuma giden yolda dikkat edilmesi gereken, en önemli adımlardır. Riskli gebeliklerde mutlaka düzenli doktor kontrolleri yapılmalıdır. Gebeliğin takibi, annenin ve bebeğin bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlaması için önemlidir.

  Riskli Gebelik Takibi İzmir Nasıl Yapılır?

  Gebeliğin riskli olmasına neden olabilecek faktörler, hamilelik öncesinde var olabilir ya da hamilelik sırasında gelişebilir. Anne adayı, hamilelik sürecinde risk oluşturabilecek hastalıklara sahip olabilir. Bu yüzden, riskli durumlara sahip olan ve anne olmaya karar veren kadınların takibine, gebelik öncesinde başlanması uygun olabilir. Bu durumda, hamilelik öncesinde sağlık kontrollerinin yapılması ve gebelikte alınacak önlemlerin belirlenmesi gerekir.

  Gebelik sürecine gelindiğinde ise risk yaratabilecek mevcut durumların takip edilmesi gereklidir. Aynı zamanda, gebelik sürecinde annede ve bebekte oluşabilecek riskli durumların tespit edilmesi de düzenli kontroller sırasında mümkün olabilir. Gebelik sürecinde annenin ve bebeğin durumu her an değişiklik gösterebilir. Bu sebeple, yapılacak olan düzenli kontroller, olası risklerin takibi için önemlidir. Riskli gebelik takibi esnasında bir sorunla karşılaşıldığında, tedavi gerektirecek durumlar belirlenir ve gebeliğin gidişatı planlanır.

  İzmir Riskli Gebelik Takibi

  Gebelik süreci, anneden ya da bebekten kaynaklanan bazı durumlarda riskli hale gelebilir. Bu sebeple annenin gebelik öncesinde ve gebelik süresince düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Düzenli takipler, gebelikte riskli durumların belirlenmesi ve kontrol edilmesi açısından önemlidir. Riskli gebelik, anne ve bebeğin sağlığı açısından kritik bir süreçtir. Bu sebeple, riskli gebelikler mutlaka uzman doktor tarafından takip edilmelidir.