İzmir Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet kanaması ya da regl; kadınların ergenlik döneminden başlayarak, menopoz sürecine kadar yaşadıkları doğal bir döngüdür. Adet döngüsü, kadının doğurganlığını da temsil eden, sağlıklı bir durumdur. Ancak bazı sebeplerle, adet dönemlerinde düzensizlik olabilir. Bu durum “adet düzensizliği” olarak adlandırılır. Adet düzensizliği; bir hastalık değildir. Altta yatan farklı nedenler olabilir ve adetlerin yeniden düzene girebilmesi için bu faktörlerin tespit edilmesi önemlidir.

İzmir adet düzensizliği tedavisi hakkında bilgi almak için İzmir’de bulunan kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alabilirsiniz.

Adet Döngüsü Nedir?

Adet kanaması; döllenmeyen yumurtanın kanla birlikte vücuttan atılması olarak bilinse de, esasında rahimin en iç kısmında bulunan endometrium tabakasındaki hücrelerin kanla birlikte atılmasıdır.  Bu durum, kadının üreme dönemine girmesi ile birlikte başlar; menopoza kadar da devam eder. Her bir adet döngüsü yaklaşık 28 günde 1 tekrarlanır. Ergenliğin başlarında yaşanan ilk menstrüasyonu takip eden süreçte, bir süre adet düzensizliği olması normaldir. Menopoz başlangıcında da adet düzensizliği görülebilmektedir fakat bu dönemdeki adet düzensizliği bazen normal kabul edilirken bazen altında farklı sorunlar saptanabilmektedir. Bu nedenle menapoz başındaki adet düzensizliği değerlendirilmelidir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliğinin sürekli olması ise kadın sağlığını tehlikeye atan bir durumdur. Üreme dönemindeki, sağlıklı bir kadın 21-35 sürelik aralıklarla regl olur. Bu kanama yaklaşık 2-7 gün sürer. Bu sürelere uymayan adet döngüsüne adet düzensizliği denir. Bazı durumlarda normal döngü bozulur ve kişi daha kısa ya da daha uzun aralıklarla adet görebilir. Her kadın, ergenlik döneminden sonra, adet düzensizliği yaşayabilir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliği, hormonal ya da yapısal nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, özellikle hassas yapılı kadınlarda, çevresel etkenlere ve strese bağlı olarak da adet düzensizliği görülebilir. Adet düzensizliğinin yaygın nedenleri:

 • Yumurtalıklarda ya da rahimdeki kistler, miyom ya da polipler
 • Östrojen hormonuyla ilgili sorunlar
 • Stres ve psikolojik problemler
 • Diyabet ve tiroit gibi bazı metabolizma hastalıkları
 • Rahmin iç yüzeyindeki endrometrium dokusunun kalınlaşması (endometrial hiperplazi)
 • Bazı kronik hastalıklar
 • Rahim ve yumurtalık kanserleri
 • Kullanılan bazı ilaçlar

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği, 15 günde 1 adet görme, ya da aylar geçmesine rağmen adet görmeme gibi farklı şekillerde olabilir. Altta yatan nedenlere bağlı olarak, adet düzensizliğinin görülme şekli de değişir.

 • Adet kanamasının düzenli aralıklarla gerçekleşmemesi
 • Kanama miktarının normalden az ya da fazla olması
 • 21 günden sık ya da 35 günden seyrek döngülerle adet kanaması gerçekleşmesi
 • Kanama süresinin 2 günden kısa ya da 7 günden uzun sürmesi
 • 3 aydan uzun süre adet görülmemesi

Bu belirtiler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Belirtilerin sadece biri ya da birkaçının bir arada görülmesi, adet düzensizliğine işaret edebilir. Ancak doğru tanı, sadece kadın doğum uzmanları tarafından konulabilir.

Adet Düzensizliği Tanısı Nasıl Konur?

Adet düzensizliğinden bahsetmek için, adet döngüsünün takip edilmesi gerekir. Adet kanamasının ne sıklıkla gerçekleştiği, yoğunluğu ve ne kadar sürdüğüne dair bilgiler, doktorla paylaşılmalıdır. Adet düzensizliğinin tedavisi için ilk olarak altta yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Tanı sürecinde ilk olarak, jinekolojik muayene yapılır. Ultrason yardımıyla rahim içi incelenir. Bunlarla birlikte, hormonlardan kaynaklanabilecek durumların tespit edilmesi için kan tahlili istenir. Hastanın genel sağlık durumunu analiz edebilmek için kan ve idrar tahlili birlikte alınabilir. Gerekli durumlarda biyopsi yapılabilir.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Altta yatan rahatsızlıkları tedavi etmeden, adet düzensizliğini tedavi etmek de mümkün değildir. Bu nedenle adet düzensizliğinin tek bir tedavisi yoktur. Eğer düzensizlik hormonal sorunlardan kaynaklanıyorsa, doğum kontrol hapları gibi uygun ilaçlarla adet döngüsü düzene sokulabilir. Ancak adet düzensizliğinin nedeni rahimdeki kistler veya şeker gibi yapısal sorunlarsa farklı bir tedavi metodu izlenmelidir. Rahim kistlerinden kaynaklanan adet düzensizliğinde cerrahi tedavi de tercih edilebilir. Kist, miyom ya da polip varlığına bağlı olarak gelişen adet düzensizliğinde, histeroskopi yöntemiyle bu bölgenin temizlenmesi sağlanabilir. Histeroskopi sayesinde rahimde yapılan birçok cerrahi uygulama, iyileşme süresini minimuma indirerek tamamlanabilmektedir.

İzmir Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet kanamasının normal kabul edilen döngüde gerçekleşmemesi, bir düzensizliğin varlığına işaret eder. Bu düzensizlik tek başına gelişen bir durum değildir ve başka problemlere işaret edebilir. Adet düzensizliği nedeni irdelenmelidir ve çoğu zaman tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bunun için, adet döngüsünün bozulmasına sebep olan sorunlar ortaya konmalı ve giderilmelidir.

İzmir adet düzensizliği tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.