Dört Boyutlu Ultrason İzmir

  Dört boyutlu ultrason İzmir, anne karnındaki bebeğin hareketlerini görüntülemek ve gelişim sürecini değerlendirmek için yapılan, ileri teknoloji bir ultrason işlemidir. Bugüne kadar kullanılan iki ve üç boyutlu ultrasondan farkı; bebeğin içerideki hareketlerini anında görebilme imkânı sağlamasıdır. Böylece uzuvlar ile ilgili birçok sorunun erken dönemde fark edilmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda ebeveynler de dört boyutlu ultrasonda izledikleri görüntüler sayesinde bebek ile daha güçlü bir bağ kurmaktadır.

  Dört Boyutlu Ultrason Nedir?

  4 boyutlu ultrason; bebeğin hareketlerinin, yüz ifadesinin ve mimiklerinin detaylı olarak görülebilmesini sağlayan bir ultrason teknolojisidir. Dört boyutlu ultrasonda görülenler, anne karnındaki bebeğin hareketleri ile eş zamanlıdır. Yani ebeveynler, anne karnındaki bebeği bir kamerayla izler gibi izleyebilirler. Hatta elde edilen görüntüler sayesinde bebeğin kime benzediğine dair fikir bile yürütebilirler. Bu nedenle anne ve baba adayları için oldukça heyecan verici bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz.

  Dört boyutlu ultrason, anne ve babaya yaşattığı bu heyecanlı deneyimin yanında, bebekteki ciddi anormallikleri saptamak için de oldukça önemlidir. Özellikle yarık dudak rahatsızlığı ve uzuvlarla ilgili birçok sorun dört boyutlu ultrason sayesine erken dönemde saptanabilmektedir. Ancak yine de dört boyutlu ultrason görüntülemesinin 2D ve 3D ultrason ile desteklenmesi tavsiye edilmektedir.

  2D, 3D ve 4D Ultrasonun Farkları Nelerdir?

  Dört boyutlu ultrason teknolojisinin iki boyutlu ve üç boyutlu ultrasona olan ihtiyacı ortadan kaldırıp kaldırmadığı merak edilen bir konudur. Dört boyutlu ultrasonun, diğer ultrason yöntemlerinden farkı; bebeğin anne karnındaki tüm hareketlerini göstermesidir. Dört boyutlu ultrason sayesinde, ebeveynler çocuklarının gülümsemesini bile erkenden görebilirler. Bununla birlikte bebeğin sağlığı için önemli olan bazı değerlendirmeler için hâlâ iki boyutlu ve üç boyutlu ultrasona ihtiyaç duyulmaktadır. İç organlar ile ilgili anormalliklerin tespit edilmesinde en başarılı ultrason yöntemi 2D ultrasondur. Bu nedenle gebelik döneminde tüm bu görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak, bebeğin gelişim sürecini detaylı olarak incelemek önemlidir.

  Dört boyutlu ultrasonun avantajları;

  • Yarık dudak gibi gelişimsel anormallikleri çok net bir şekilde ortaya koyması
  • Down sendromu tanısına yardımcı olması
  • Özellikle ikiz bebeklerin gelişiminin kolayca takip edilebilmesi
  • Yüksek görüntü kalitesi sayesinde bebeğin cinsiyetinin erkenden tespit edilebilmesi
  • Plasenta ve rahmin yapısı ile ilgili anormalliklerin erken dönemde tespit edilebilmesi

  Dört Boyutlu Ultrason İzmir Ne Zaman Yapılır?

  Dört boyutlu ultrason için bebeğin iskelet, kemik ve kıkırdak gelişiminin oluşmasını beklemek gerekir. Bu nedenle görüntüleme için ideal zaman, gebeliğin 26 ile 30. haftalarıdır. 26. haftadan itibaren bebeğin cilt altı dokuları gelişmeye başlar. Bu nedenle cildi ve yüz hatları rahatlıkla görüntülenebilir. Aynı zamanda uzuvları da gelişir ve olası anormallikler tespit edilebilir. 30. haftadan sonrası ise doğuma hazırlık süreci olduğu için bebeğin anne karnındaki duruşu değişebilir. Bu da bebeğin yüzünü net bir şekilde görmemize engel olabilir. Bu nedenle 26 – 30 hafta arasında yapılan dört boyutlu ultrasondan en ideal görüntüler elde edilir.

  Dört Boyutlu Ultrason İzmir Nasıl Çekilir?

  Dört boyutlu ultrason da iki boyutlu ve üç boyutlu ultrasonlar gibi özel bir ultrasonografi makinesi ile çekilir. Prob adı verilen, anne karnının görüntülenmesini sağlayan cihaz, özel bir jel yardımı ile karın bölgesinde gezdirilir. Dört boyutlu ultrason, anne ve bebek sağlığı açısından herhangi bir risk taşımaz. İki boyutlu ultrasondan elde edilen görüntülerin birleştirilmesi ile elde edilen bir görüntüleme yöntemidir. Bu nedenle riskli gebeliklerde bile güvenle uygulanabilir.

  İzmir Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları 2023

  Dört boyutlu ultrason, keşfedildiği ilk dönemlerde oldukça az klinikte yapılan bir görüntülemeydi. Günümüzde ise giderek yaygınlaşmaktadır. Anne ve baba adayları için oldukça heyecan verici olan bu deneyim, gebelik takibine de büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle ciddi rahatsızlıkların erkenden teşhis edilmesini sağlayan dört boyutlu ultrason sayesinde gebelik süreci detaylı olarak takip edilebilmektedir.