Vajinismus Tedavisi İzmir

  vajinismus tedavisi izmirVajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Çeşitli nedenlerle, kadının cinsel ilişkiye girememesi, cinsel ilişki sırasında kasılması ya da yoğun acı hissetmesi ile karakterize bir durumdur. Hem psikolojik hem de fiziksel sorunlar vajinismusa neden olabilir. Birçok kadın için endişe verici bir durum olsa da vajinismus tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak tedavi için mutlaka bir uzmanın desteği gereklidir. Vajinismus, tedavi edilmediğinde kişinin cinsel yaşamından zevk almamasına neden olabilir. İzmir vajinismus tedavisi için uzman bir hekimin değerlendirme ve yönlendirmesi sayesinde ise kısa sürede üstesinden gelmek mümkündür.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, kadınlarda görülen ve cinsel ilişkiyi engelleyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus rahatsızlığı olan bir kadında, cinsel ilişki sırasında, vajina kasları kasılır. Bu nedenle penisin vajinaya girmesi ya çok ağrılı olur ya da hiç mümkün olmaz. Bu kasılma, istemsiz bir şekilde gerçekleşir ve cinsel birlikteliğin gerçekleşmesine engel olur. Vajinismus probleminde ortaya çıkan bu kasılmalar, kadının iradesinden bağımsız olarak gerçekleşir. Yani kadının, cinsel birlikteliği ya da vajinal girişi isteyip istememesi, kasılmaların yaşanması için belirleyici değildir.

  Vajinismus Türleri Nelerdir?

  Vajinismus, ilk cinsel ilişkide ortaya çıkabilir. Bu durum “primer vajinismus” olarak adlandırılır. Primer vajinismus tedavi edilmezse, cinsel ilişki hiçbir zaman yaşanamayabilir. Ayrıca, vajinaya müdahale edilmesi gereken tıbbî durumlarda da kasılma sorunu yaşanabilir. Bazı kadınlar ise ilk cinsel birleşmeden sonra, hayatlarının herhangi bir döneminde, vajinal kasılma yaşayabilir. Böyle durumlarda, önceden cinsel birliktelik yaşanabilirken, vajinada meydana gelen kasılmalar nedeniyle cinsellik kısıtlanır. Bu durum “sekonder vajinismus” olarak adlandırılır ve nedeni psikolojiktir. Doğumla veya cinsellikle ilgili yaşanan bir travma, kadın üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Bu da vajinanın istemsiz olarak kasılmasına neden olur. Vajinismus, kadının cinsel organının “bozuk” ya da “anormal” olduğu anlamına gelmez. Nedenleri belirlenip, doğru tedavi yöntemi uygulandığında, vajinismus probleminde kesin iyileşme sağlamak mümkündür.

  Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

  Vajinismus, toplumsal ve psikolojik nedenlerden ya da yapısal problemlerden kaynaklabilir. Vajinismusun toplumsal-psikolojik nedenleri genel olarak şunlardır:

  • Cinsellik tabusu ve bekârete yapılan vurgu, kadının cinsel ilişkiden korkmasına neden olabilir. Bu durumda aktif bir korku olmasa bile, bilinçaltına yerleşmiş toplumsal yargılar vajinismusa neden olabilir.
  • Kadının, psikolojik ya da fiziksel olarak zarar gördüğü bir cinsel ilişki yaşaması ya da böyle bir duruma tanık olması,
  • İstismara ya da tecavüze uğramak,
  • Doğumu kötü bir deneyim olarak düşünmek ya da bu düşünceye yol açacak durumlar yaşamak,
  • Kadının, kendi bedeniyle ve cinselliğiyle ilgili bozuk bir algıya sahip olması,
  • Anksiyete ve stres vajinismusa neden olabilecek diğer sebeplerdir.

  Bunların dışında, yapısal problemler ve bazı hastalıklar da vajinismusun ortaya çıkmasına neden olabilir:

  • Vajinal mantar
  • Vulvar vestibulit
  • Bartholin kisti ve apsesi
  • Hymen yapısındaki bozukluklar
  • Pelvik enfeksiyon

  Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinismus, doğru yaklaşım ve yöntemler sayesinde tedavisi kesin olarak mümkün olan bir rahatsızlıktır. Yapılan jinekolojik muayene ile vajinismusun altında yatan nedenler belirlenir. Muayene sırasında, vajinismusa neden olan sorunların yapısal olup olmadığı incelenir. Tanıyı netleştirebilmek için, hasta öyküsü dinlenmeli ve altta yatan sebepler araştırılmalıdır. Vajinismusu doğuran nedenlerin belirlenmesi, tedavi sürecinin de temelini oluşturur. Yapılan değerlendirmelere göre uygun tedavi yöntemi belirlenir.

  Bireysel olarak ya da partnerin de katılımıyla gerçekleştirilen cinsel terapi ile vajinismus tedavisinde önemli başarılar elde edilmektedir. Cinsel terapi, kadının cinsellik ile ilgili algılarının anlaşılmasına ve yanlış algıların değiştirilmesine yardımcı olur.

  Eğer vajinismus, mantar veya vajinadaki diğer hastalıklardan kaynaklanıyorsa, kadın doğum uzmanları tarafından planlanan tedavi süreci ile etkili sonuçlar elde edilir. Bu nedenle tanı sürecinde hasta hem kadın sağlığı hem de psikolojik durumu açısından muayene edilmelidir.

  Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

  Vajinismus, farklı etkilere bağlı olarak gelişebilen bir sorundur. Kadının, toplum ve çevre tarafından yanlış cinsellik algısıyla kuşatılması, vajinismusun en büyük sebeplerinden biridir. Bunun dışında, vajinanın kasılmasına ve cinsellikten uzaklaşılmasına neden olan bazı hastalıklar da vajinismusu tetikleyebilir.

  Sanılanın aksine, vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Vajinismusun psikolojik ya da fiziksel nedenleri ortaya konulduğunda, etkin bir tedavi süreci başlatılabilir. Vajinismus, çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Ancak cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilecek birçok kadın hastalığı da vajinismusa neden olabilmektedir. Vajinismusa neden olan vajinal kuruluk, mantar, enfeksiyon gibi kadın doğum hastalıklarının tedavi edilmesi, kişinin cinsellik sırasında kendini rahat hissetmesine ve birliktelikten daha fazla zevk almasına da yardımcı olacaktır.

  Botoks ve PRP ile Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde, ilerleyen teknoloji sayesinde, cinsel işlev bozukluklarına farklı ve modern yaklaşımlar getirilebilmektedir. Bu yaklaşımların başında, botoks ve PRP uygulamaları gelir.

  Botoks ile vajinismus tedavisi

  Vajinadaki kasların aşırı kasılmasını engelleyerek, cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Vajinismus, kadın cinselliği istese bile, korku vb. nedenlerle vajinanın kasılmasına neden olur. Bu durumu yenmek için çoğu kadın psikolojik olarak vajinismus ile savaşır. Ancak bu süreci desteklemek için kadını fiziken rahatlatacak bazı uygulamalardan da destek alınabilir. Botoks bu uygulamaların başında gelmektedir. Vajina kaslarına yapılan botulinum toksin uygulaması, vajinal kasların aşırı çalışmasını engelleyerek, vajinismus tedavisinin daha kısa sürede yapılmasına yardımcı olur.

  PRP ile vajinismus tedavisi

  Vajina kaslarının gençleştirilmesi, yeniden sıkı bir hâle getirilmesi amaçlanır. Vajinismus, çoğu zaman ilk cinsel ilişkide oluşan bir sorun olsa da, bazı kadınlarda ilerleyen yaşa bağlı olarak oluşabilir. Vajina dudaklarının sarkması ve vajinal dokuların deforme olması, cinsel ilişkinin kalitesini düşürebilir. Bu durumda kadın da cinsellikten uzaklaşabilir. PRP tedavisi sayesinde, vajinal dokular gençleştirilir, varsa vajinal kuruluk tdavi edilir ve cinsel ilişkinin daha kolay gerçekleşmesi sağlanır. PRP; kişinin kendi kanından alınan “platelet” yani yenileyici hücrelerin zenginleştirilmesi ile yapılan bir tedavidir. Dolayısıyla herhangi bir yan etkisi yoktur ve güvenle uygulanabilir.

  Labioplasti ile Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ağrı ve vajina deformasyonuna bağlı gelişen vajinismus şikâyetinin bir çözümü de labioplasti uygulamalarıdır. Vajinanın iç yani küçük dudaklarının normalden büyük olması durumu, cinsel ilişkide ağrı hissine neden olabilir. Birçok kadın, bu kusurun farkında olmadığı için, cinsellikte yaşadığı ağrının nedenini bulamamaktadır. Bu durum da özgüvenin düşmesine, kadının kendini suçlamasına ve cinsellikten soğumasına neden olabilir. Labioplasti ile vajinanın küçük dudakları, dış dudakların boyutu ile orantılı hâle getirilir ve penetrasyon daha kolay gerçekleşir.

  İzmir Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2024

  Vajinismus tedavisinde, psikolojik ve fiziksel faktörler etkilidir. Bu nedenle tedavi sürecinde kadının hem fiziksel hem de psikolojik bir değerlendirme sürecinden geçmesi önemlidir. Bazı kadınlarda, cinselliğe engel olan fiziksel sorunlar, psikolojik sorunlara da dönüşebilir. Dolayısıyla tedavi sürecinde psikolojik destek, danışmanlık ve jinekolojik tedavinin birlikte yürütülmesi gerekebilir.