Laparoskopi İzmir

  Laparoskopi İzmir; açık ameliyata gerek kalmaksızın, birçok jinekolojik rahatsızlığın tanı ve tedavisini yapmaya imkân tanıyan, modern bir cerrahi yöntemidir. Laparoskopi, “kapalı ameliyat yöntemi” olarak da bilinir. Açık ameliyatın aksine, karın bölgesine yapılan küçük bir veya iki kesi ile rahim ve üreme sistemine ulaşılabilir. “Laparoskop” adı verilen, mikro boyutlardaki bir kamera rahim bölgesini görüntülerken, ikinci bir kesiden de cerrahi müdahale yapılabilir. Laparoskopi, günümüzde birçok jinekolojik sorunun hem tanı hem de tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir. En büyük avantajı ise hastanede kalma süresini kısaltarak, hastaların kısa sürede günlük yaşamlarına dönmesini sağlamasıdır. Ayrıca hastanın vücudundan belirgin bir yara izine sebep olmadığı için estetik kaygıları da ortadan kaldırmaktadır.

  Yazımızın devamında laparoskopinin nasıl ve hangi durumlarda yapıldığı hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Laparoskopi Nedir?

  Latincede karın anlamına gelen “laparo” kelimesinden türeyen laparoskopi, halk arasında “kapalı ameliyat” olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda adını, işlem sırasında, karın ve üreme sistemini görüntüleyen “laparoskop” cihazından da almaktadır. Laparoskopi işleminde, karın bölgesine yapılan küçük kesiler ile kadın üreme sistemine ulaşılır. Bu bölgedeki birçok jinekolojik soruna tanı koymak laparoskopi ile mümkündür. Laparoskop ile görüntülenen bölgeye, gerekli durumlarda cerrahi müdahale de yapılabilmektedir. Böylece kadın üreme sistemindeki birçok sorun, açık ameliyata gerek kalmadan, pratik bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu da hem hastaya hem de cerraha birçok avantaj sağlamaktadır.

  Jinekolojik sorunların tanısı amacıyla yapılan laparoskopi “tanısal laparoskopi”; tedavi amaçlı yapılan laparoskopi ise “operatif laparoskopi” olarak adlandırılmaktadır.

  Laparoskopi İşlemi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Tanı amacıyla yapılan (tanısal laparoskopi) ile;

  • Kronik kasık ağrısı
  • Şiddetli adet sancısı
  • Genital anomaliler
  • Açıklanamayan infertilite (kısırlık)
  • Kadın üreme organlarındaki kitlelerin ayırıcı tanısı (yumurtalık kisti, dış gebelik vs.) gibi problemlerin tanısı konulabilir.

  Tedavi amaçlı (operatif laparoskopi) ise;

  • Tüplerin bağlanması
  • Kistlerin çıkarılması
  • Rahimdeki yapışıklıkların tedavisi
  • Dış gebelik tedavisi
  • Miyom tedavisi
  • Histerektomi (rahmin alınması) amacıyla yapılabilmektedir.

  Laparoskopi Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi, karın bölgesine yapılan küçük bir veya iki kesiden yapılır. Kesilerden biri, laparoskopun karın bölgesini görüntülemesini sağlar. Diğer kesilerden ise cerrahi işlem yapılır. Karın bölgesinin detaylı olarak görüntülenebilmesi için öncelikle karın içine karbondioksit gazı verilir. Kameraya net görüş alanı sağlandıktan sonra, kadın üreme sistemi detaylı olarak incelenir. Laparoskoptan ekrana yansıyan görüntü, yüksek görüntü kalitesine sahiptir. Bu nedenle rahimdeki birçok rahatsızlığın tanısı kolayca konulabilir. Laparoskopi ameliyatları, tanı koymanın yanı sıra tedavi amaçlı da yapılabilmektedir. Kasık bölgesinden de küçük kesitler açılarak trokar ve diğer medikal materyaller aracılığıyla tespit edilen patolojiler tedavi edilebilir. Karın duvarından açılan çeşitli deliklerden patolojinin kaynağına ulaşılabilir ve açık ameliyata ihtiyaç duymaksızın cerrahi müdahale yapılabilir. Son olarak karındaki hava boşaltılır ve küçük kesiler temizlenerek, kapatılır. Laparoskopik ameliyatlarda yapılan kesiler oldukça küçük olduğu için ameliyat sonrasında sadece belli belirsiz bir iz kalacaktır.

  Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

  Laparoskopi, özellikle kadın hastalıkları ve doğum alanına giren birçok sorunun tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Günümüzde, neredeyse tüm kadın hastalıkları ve doğum ameliyatlarında laparoskopik cerrahi tercih edilmektedir. Özellikle rahmin ya da yumurtalık kistlerinin kapalı ameliyatla alınması, hastanın kısa sürede günlük yaşama dönmesi için en çok tercih edilen yöntemdir. Laparoskopik cerrahide açılan kesiler çok küçük olduğu için ameliyat sonrası ağrıları ve enfeksiyon riski de minimuma inmektedir. Böylece üreme sistemi ile ilgili cerrahi işlemler, kadınlar için korkutucu bir süreç olmaktan çıkmaktadır.

  İzmir Laparoskopi Fiyatları

  Laparoskopi İzmir ile birçok jinekolojik hastalığın tanı ve tedavisi mümkündür. Bu nedenle her rahatsızlığa yönelik planlanacak laparoskopi süreci de farklıdır. Bu nedenle laparoskopi fiyatlarının da kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Sadece tanı amacıyla yapılan laparoskopi ile operatif laparoskopi işlemlerinin ücreti değişkenlik gösterir. Aynı zamanda işlemin kendi içerisindeki planlanması ve ek tedavilerin uygulanıp uygulanmayacağı da laparoskopi fiyatlarını etkiler.