Kızlık Zarı Muayenesi İzmir

  Kızlık zarı, vajina girişinin iç kısmında bulunan, zar dokusundaki yapıdır. Esnek bir yapıda olan kızlık zarı, vajina girişine yapılan müdahaleler, travmalar ve ilk cinsel birliktelik ile yırtılabilir. Kızlık zarının durumunu kontrol etmek, yırtılıp yırtılmadığını anlamak için yapılan muayeneye ise kızlık zarı muayenesi denir. Kızlık zarı muayenesi, kısa sürede tamamlanan, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Muayene esnasında sağlam kızlık zarına zarar verilmesi de söz konusu değildir. Yazımızın devamında kızlık zarı muayenesinin nasıl yapıldığı ve kimlerin kızlık zarı muayenesi olabileceği hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Kızlık zarı olarak da bilinen “hymen”, vajina girişinin yaklaşık 1-2 santimetre içerisinde bulunan bir yapıdır. Kızlık zarı, çoğu zaman bekâret ile ilişkilendirilir. Bu nedenle “kızlık zarı” olarak adlandırılır. Ancak zarın biyolojik görevi; kadın üreme organlarını, henüz gelişme çağında iken, enfeksiyon riskinden korumaktır. İlk cinsel ilişki ile birlikte kızlık zarı da yırtılır ve kadın bedeni bu zarın işlevine ihtiyaç duymaz. Ancak zar esnek bir yapıda olduğu için sadece cinsel ilişki ile değil; zorlanma, mastürbasyon ve travmalar sonucunda da yırtılabilir.

  Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

  Bazı kadınlarda, kızlık zarı oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kolayca yırtılabilir. Ancak bazı kadınlarda, kızlık zarı yırtıldıktan sonra yoğun kanama olabilir. İlk cinsel ilişkide bir miktar acı hissedilebilir. Bu durum, çoğu zaman kızlık zarının yapısı ile alakalıdır. Kızlık zarı çeşitlerini sıralayacak olursak;

  • Yuvarlak Kızlık Zarı: Ortasında yuvarlak şekilde bir açıklık bulunan kızlık zarı yapısıdır. Çoğu kadın, “yuvarlak kızlık zarı” olarak adlandırdığımız zar yapısına sahiptir.
  • Deliksiz Kızlık Zarı: Bazı kadınlarda zar üzerinde bir delik olmayabilir. Bu durumda cinsel birleşme mümkün olmaz. Aynı zamanda, adet kanı dışarı atılamaz ve rahim içinde birikir. Bu durumda kadınlar, genelde karın ağrısı ve adet olamama şikâyetleriyle doktora başvurur. Biriken adet kanının dışarı atılabilmesi ve cinsel ilişkinin mümkün olabilmesi için, zar üzerinde cerrahi işlem yapılarak ufak bir delik açılması gerekir.
  • Bölmeli Kızlık Zarı: Bölmeli kızlık zarında iki delik bulunur. Bu delikler ince bir şeritle birbirlerinden ayrılır. İki deliği birbirinden ayıran yapının kalınlığına göre, cinsel ilişki sırasında bazı sorunlar yaşanabilir. Eğer bölmeli kızlık zarı yapısı kadının cinsel yaşamını olumsuz etkiliyorsa, cerrahi ile kızlık zarı tedavisi yapılabilir.
  • Çok Delikli Kızlık Zarı: Çok delikli kızlık zarında, zar üzerinde, birden fazla küçük delik bulunur. Çok delikli kızlık zarında adet kanamaları sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Kızlık zarı; cinsel ilişki, mastürbasyon ve travma sebepleriyle hasar görebilir ve yırtılabilir. Zarın yırtılması durumunda kanama meydana gelir. Bazı durumlarda ise cinsel ilişkiye rağmen zar esnek yapıda olduğu için yırtılmayabilir ve bu durumda kanama olmaz. Bazı zarlarda ise yırtılma olsa bile kan gelmez. Tüm bu durumlar normal kabul edilir.

  Kızlık zarı muayenesi, çeşitli nedenlerle kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını öğrenmek isteyen kadınların, bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlar. Kadın doğum uzmanları tarafından yapılan kızlık zarı muayenesi ile zarın bütünlüğünü koruyup korumadığı ve kızlık zarının yapısı değerlendirilebilir. Genellikle 18 yaşını tamamlamış, üreme çağındaki kadınların ihtiyaç duyduğu bir muayenedir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Halk arasında “bekâret testi” olarak da bilinen kızlık zarı muayenesi İzmir, jinekoloji uzmanı tarafından yapılır. Bunun için kişi, muayene masasına alınır ve bacaklar uygun şekilde açılır. Dış ve iç dudaklar aralanarak vajina girişi görünür hâle getirilir. Kızlık zarı, vajina girişinin hemen ilerisinde yer alır ve gözle görülebilir. Bu sebeple, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak için sadece göz ile değerlendirme yeterlidir. Doktor, vajina girişini aralayarak, kızlık zarının var olup olmadığını ve yapısını inceleyebilir. Kızlık zarı muayenesi, yaklaşık bir dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Genellikle kontrol sırasında tıbbî müdahale gereçlerine ihtiyaç duyulmaz. Böylece sağlam olma olasılığı bulunan kızlık zarına herhangi bir hasar gelmesi de engellenir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Kim Tarafından Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesini kadın doğum uzmanı, yani “jinekolog” yapar. Kadın hastalıkları ve doğum alanında uzmanlaşan jinekologlar, vajina girişini inceleyerek, kızlık zarının durumunu değerlendirebilir. Bazı durumlarda zarın yapısı gereği, yırtığın var olup olmadığı bir bakışta tam olarak anlaşılmayabilir. Bu durumda kolposkopi denilen alet kullanılabilir. Kolposkopi, görünüş olarak mikroskopa benzer bir cihazdır. Bu cihaz yardımıyla bakılarak bölge büyütülür ve ayrıntılı bir inceleme yapılabilir. Muayene edilen kişi, bu işlemler sırasında herhangi bir acı hissetmez. Kızlık zarı muayenesinde yanılma payı neredeyse yoktur.

  İzmir Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2023

  Kızlık zarının hasar görüp görmediği gözle anlaşılsa da bu değerlendirmeyi sadece uzman jinekologlar yapılabilir. Bu nedenle İzmir’de kızlık zarı muayenesi yaptırmayı amaçlayan her kadının, bu alanda uzman bir doktora başvurması gerekir. Kızlık zarı muaeyenesi fiyatları ise klinikten kliniğe değişebilir. Eğer muayeneden sonra, kızlık zarı dikimi de yapılacaksa, kızlık zarı muayenesi fiyatları da değişecektir.