Hamileyim şimdi ne yapmalıyım

Gebe Olduğunuzu Öğrendiniz, Şimdi Ne Yapmalısınız?

Panik yapmayın 🙂 Özellikle ifade etmek gerekir ki, erkek ya da kadın, gebelik haberini aldıklarında düşündükleri kadar mutlu ya da düşündükleri kadar mutsuz olmayabilirler. Özellikle hormonal etki altındaki kadında şaşkınlık, şok hali, şimdi ne yapacağım soruları, endişe gibi duygular baskın olabilir. Ya da mutluluktan bir süre ayaklar yere basmayabilir. Erkeklerde ise ailenin büyüyecek olması, maddi yük korkusu ve gelecek endişesi oluşabilir. Tüm bu duygular gayet insancıl duygulardır. Neden endişeliyim ya da mutlu değilim gibi düşünceleri bazen çiftler birbirine iletmez çünkü partnerini üzmekten korkar. Bu aşamada çiftler birbirleri ile açıkça konuşmalıdır. Böylece hem anne hem de baba adayı kendini daha rahat hissedecektir.

Hamilelik Haberi Aileler ve Arkadaşlar ile Ne Zaman Paylaşılmalıdır?

Birçok çift, bu aşamada arkadaşlarına ve ailesine haberi vermek ister. Kimi çiftler haber vermek için ilk ultrason kontrolünü, kimi çiftler ilk kalp atışını görmeyi bekleyebilir. Burada çiftlerin birlikte hareket etmesi motive edici olacaktır. Bu konudaki şahsi önerim, ailelere ya da arkadaşlara hamilelik haberini vermek için en azından ilk kalp atışının beklenmesi yönündedir.

Kadın Doğum Uzmanına Ne Zaman Başvurmalıyım?

Doktorunuzla bir randevu ayarlayın. Özellikle ek hastalığı olanların, daha önce olumsuz hamilelik sonuçları ile karşılaşmış kişilerin vakit geçirmeden profesyonel yardım almaları şarttır. Doktorunuz ilk görüşmede sağlığınız, alışkanlıklarınızla ilgili size pek çok soru soracaktır. Cevaplar hamilelik sürecinin size özel şekilde programlanmasını sağlayacaktır. Bu yolculukta birçok laboratuvar testi, ultrason kontrolleri olacak, en iyi gebelik sonucu için doktorunuz siz ve eşiniz arasında planlı bir süreç işleyecektir.

Bu gönderiyi paylaş