HSG İzmir

  HSG İzmir halk dilinde “histerosalpinografi” olarak bilinen rahmin içinin ve tüplerin radyografik yöntemle incelenmesini sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Kısa adıyla, “HSG” olarak da bilinmektedir. Rahim filminin diğer radyolojik görüntüleme yöntemlerinden en büyük farkı; işlem sırasında rahim içerisine kontrast etkisi yaratan bir madde verilmesidir. Böylece rahmin içerisindeki anormallikler ve tüplerle ilgili sorunlar net bir şekilde görüntülenebilmektedir. Rahim filminin sonuçları, özellikle kısırlığın tanı ve tedavi sürecinde büyük rol oynar. Nedeni bilinmeyen kısırlığın değerlendirilmesi ve kısırlık için uygun tedavi yönteminin belirlenmesinde rahim filmi İzmir sonuçları oldukça önemlidir.

  Yazımızın devamında rahim filminin nasıl ve ne zaman çekildiği ile ilgili daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz. İzmir’de kadın hastalıkları ve doğum hakkında tüm merak ettikleriniz için ise Op. Dr. İhsan Atabay ile iletişime geçebilirsiniz.

  HSG İzmir Nedir?

  İzmir HSG yani rahim filmi, uygulandığı bölgede kontrast etki yaratan, boyayıcı bir madde sayesinde rahmin detaylı olarak görüntülenmesini sağlayan bir tanı yöntemidir. Uygulamanın diğer görüntüleme yöntemlerinden en önemli farkı; rahim içerisine özel bir sıvı verilmesi ve bu sıvının rahim ve tüpleri daha görünür hâle getirmesidir. Bir diğer önemli özelliği ise bazı hastalarda tedavi edici etkisi bile bulunmasıdır. İşlem sırasında uygulanan renkli madde basınçla verildiği için, uygulama sırasında tüplerdeki mukus benzeri kalıntıların temizlenmesi de mümkün olmaktadır.

  HSG İzmir Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filminden en iyi sonuçları almak için adet döneminin bitimindeki 3 – 4 gün içerisinde uygulamayı yapmak gerekir. Çünkü bu dönemde, rahim içi dokusu ince ve gebelik ihtimali düşüktür. Ayrıca rahim duvarı incedir ve kontrast madde geçişi daha rahat olmaktadır. Dolayısıyla filmlerden en net ve en doğru görüntü elde edilmiş olur.

  İlaçlı Rahim Filmi İzmir Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi, jinekolojik muayene masasında çekilir. Masada, kadın bacaklarını kendine doğru çeker. Spekulum yardımıyla vajina girişi genişletilir. Vajina temizlendikten sonra, rahim ağzına ince bir kateter yerleştirilir. Kateter sayesinde vajinadan geçerek rahim içine boyayıcı solüsyon enjekte edilir. İlacın tüplere ve rahim boşluğuna etkisi gözlenerek, rahim ve tüplerdeki hedeflenen bölgelerin filmi çekilir. Tüm bu işlemler yaklaşık 5 – 10 dakika arası sürer.

  Rahim Filmi İzmir Neden Çekilir?

  Rahim filmi, genellikle nedeni bilinmeyen kısırlığın araştırılması için yapılan bir işlemdir. Özellikle ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinin tanı sürecinde yetersiz kaldığı olgularda, rahim filmi kesin tanı için en etkili tetkiklerden biridir.

  Rahim Filminin Zararları Var Mıdır?

  Rahim filmi çekiminde nadir de olsa enfeksiyon ve alerji riski bulunur. Ancak bu yan etkiler çoğu zaman hafiftir ve kendiliğinden geçer. Eğer enfeksiyon riski yüksekse, film çekildikten sonra antibiyotiğe başlanabilir. Günümüzde çekilen rahim filmlerinde ise alerji riski çok düşüktür. Çünkü işlem sırasında kullanılan özel, sıvı yapıdaki kontrast maddeler sayesinde cilt dokusu tahriş genellikle olmaz.

  Rahim Filmi İzmir Çekilirken Acı Hissedilir mi?

  Rahim filmi çekilirken az miktarda da olsa acı hissedilebilir. Ancak bu acı dayanılmaz boyutlarda değildir. Yine da hastalarımızın rahat hissetmesi adına, bu süreçteki tüm aşamalar hasta ile paylaşılır. Eğer gerek duyulursa anestezi altında da işlem yapılabilir. Günümüzde rahim filmleri çoğu kez hafif sedasyon dediğimiz anestezi altında yapılmaktadır.

  Rahim Filminin Normal Olması Ne Demektir?

  • Rahim içi boşluğunda patoloji olmadığı
  • Polip, miyom ya da kist oluşumu gözlenmediği
  • Rahim içi yapışıklık olmadığı
  • Fallop tüplerinin sağlıklı olduğu anlamına gelir. Ancak bu sonuçlar normal olsa da kısırlık sorunu devam edebilir. Bu durumda erkeğin de sperm kalitesinin ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesi şarttır. Aynı zamanda üreme sisteminde sorun olmasa da, aşırı kilo, alkol ve sigara kullanımı vb. nedenlerle kısırlık sorunu devam edebilmektedir.

  İzmir HSG (Rahim Filmi) Çekimi

  HSG İzmir yani rahim filmi, rahim içerisindeki detaylı görüntülenmesi gereken birçok patolojinin teşhisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle rahim filmi değerlendirilmeden infertil çiftin değerlendirilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Rahim filmi çekiminde ve sonuçların analiz edilmesi için ise mutlaka deneyimli bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

  İzmir’de rahim filmi çekimi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.