Vakumla Kürtaj İzmir

  Vakumla Kürtaj İzmir

  Kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için başvurulan bir yöntemdir. Günümüzde en sık tercih edilen kürtaj yöntemi ise vakumla kürtajdır. “Vakumlu aspirasyon” olarak da adlandırılan bu yöntemin en büyük avantajı; işlemden sonra oluşabilecek ağrı ve enfeksiyon riskini minimuma indirmesidir. Aynı zamanda geleneksel kürtaj yöntemlerine göre işlem süresi de daha kısadır. Bu nedenle hem hekim hem de hasta açısından birçok artıyı beraberinde getirmekte ve gebeliğin güvenli bir şekilde sonlandırılmasını sağlamaktadır.

  Vakumla kürtaj işlemiyle ilgili bilgi almak için İzmir’de bulunan kliniğimizle iletişime geçerek, Op. Dr. İhsan Atabay’dan randevu alabilirsiniz.

  Kürtaj Nedir?

  Kısaca özetleyecek olursak, kürtaj; rahmin içinin temizlenmesi işlemidir. Genellikle “çocuk aldırma” olarak tabir edilen bu işlem, farklı sebeplerle de yapılabilir. Düşük yapılması ve rahim içinden tanı amaçlı örnek alınması da kürtaj gerektirebilen durumlar arasındadır. Aynı zamanda anne sağlığı açısından riskli kabul edilen gebelikler de, gerekli durumlarda, kürtaj ile sonlandırılabilir.

  Kürtaj yapılabilecek yasal sınır, gebeliğin 10. haftasıdır. Bu süreden sonra gerçekleştirilmek istenen kürtaj işlemi, yalnızca yasal olarak istisnai izne tabi olan gerekli görülen durumlarda yapılabilir.

  18 yaşından büyük ve evli olmayan kişiler, kendi istekleri doğrultusunda gebeliklerini sonlandırabilir. Evli olup, kürtaj yaptırmak isteyen kişinin ise kendi rızasıyla birlikte eşinin rızasını da bildirmesi gerekir.

  Vakumla Kürtaj Nedir?

  Gebeliğin sonlandırılması için günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden biri, vakumla kürtaj İzmir işlemidir. Kürtaj, genel ya da lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Ya da “sedasyon” dediğimiz, derin uyku hâlinde de gerçekleştirilebilir. Kişi kürtaj sırasında asla ağrı hissetmez. Genel anestezi, kişinin kendini daha rahat hissedeceği ve daha konforlu bir işlem gerçekleştirilmesini sağlayabilir.

  Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Vakumla yapılan kürtajda ilk olarak rahim ağzı temizlenir. Rahmin içine ulaşmak için gerekli açıklık sağlanır ve rahim boşluğuna girilir. Gebeliğin durumuna göre uygun boyuttaki plastik kanül seçilir ve kanülün ucuna bir enjektör yerleştirilir. Bu enjektör yardımıyla rahim içi tamamen temizlenir. Vakumla kürtajın farkı; uygulanan negatif basınç sayesinde ceninin tahliyesinin yapılmasıdır.

  Kürtaj işlemi, yaklaşık 3-4 dakikada tamamlanır. Kullanılan anestezi yöntemine göre, kişinin kendine gelme süresi değişiklik gösterebilir. Kürtaj sonrasında istirahate gerek olmadan günlük yaşantıya dönülebilir.

  Vakumla Kürtaj Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Vakumla kürtajın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için, işlem öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

  • Öncelikle, kürtaj öncesinde yapılan muayenede gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu belirlenmelidir. Gebelik süresinin tespit edilmesi, yapılacak kan testi veya ultrason muayenesiyle gerçekleşir.
  • Kürtajdan önce kişinin mevcut sağlık rahatsızlıkları ve varsa kullandığı ilaçlar öğrenilmelidir.
  • Kürtaj işlemi yaptıracak kişinin ve partnerinin kan grupları belirtilmelidir. Bu bilgi, olası bir kan uyuşmazlığı durumunda önlem alınması için gereklidir.
  • Kürtajın genel anesteziyle yapılmasına karar verildiyse, işlemden en az 4 saat öncesinde yiyecek ve içecek tüketimi kesilmelidir.

  Kürtaj öncesinde yapılacak muayene, işlemin sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi ve olası komplikasyonlar için tedbirli olunması açısından önemlidir.

  Vakumla Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kürtaj yaptıran kişi, işlem bittikten sonra, kısa süre içerisinde klinikten ayrılabilir. Ağrı olması ihtimaline karşı, ağrı kesici ilaçların kullanılması tavsiye edilebilir.

  Kürtaj sonrasında kontrol muayenesi yapılması gerekir. İşlem sonrasında oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi için kontrol muayenesini ihmal etmemek gerekir. Enfeksiyon riski yaratabileceğinden, bazı durumlardan kaçınmak gerekir.

  • Kürtaj sonrasında mide bulantısı, ağrı, hâlsizlik gibi durumların hissedilmesi normaldir. Fakat ağrının artması hâlinde doktorla iletişime geçilmelidir.
  • İşlemden sonra kanama olabilir ya da olmayabilir. Eğer kanama olmuşsa, yaklaşık birkaç hafta boyunca devam edebilir. Fakat kanama aşırı olursa, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Kürtajdan sonraki 1 – 2 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmak, denize ya da havuza girmek enfeksiyon riskini artırabilir. Bu sebeple, bir süre cinsel perhiz uygulanmalı ve havuz gibi ortak kullanım alanlarından kaçınılmalıdır.
  • Kürtaj sonrasında ilk gün ayakta duş alınması gerekir. Genital bölge temizliği için sabun ya da başka temizleyici maddeler kullanılmamalıdır.
  • Genellikle kürtaj işleminden bir hafta sonra kontrol muayenesi tavsiye edilir.

  İzmir Vakumla Kürtaj Fiyatları

  Kürtaj işleminde uygulanacak anestezi yöntemi fiyatlar üzerinde etkilidir. Aynı zamanda her klinikte, farklı fiyat uygulamaları geçerli olabilir. Bu nedenle İzmir’de kürtaj işlemi ve kliniğimizin fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi