Çocuk Aldırma

  Çocuk Aldırma İzmir

  Kürtaj yani çocuk aldırma; çeşitli nedenlerle, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan bir işlemdir. Evli ya da bekâr fark etmeden, tüm kadınlar istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak için kürtaj yaptırabilir. Ancak kürtajın kanunlara uygun olarak yapılabilmesi için gebeliğin yasal süreyi yani 10. haftayı aşmamış olması gerekir. Bu nedenle gebelik düşünmeyen çiftlerin doğru zamanda gebelik testlerini yaptırıp, bir kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir. Bununla birlikte 18 yaşından küçük olup, kürtaj yaptırmak isteyen kişilerden ebeveyn onayı alınmalıdır.

  Kürtaj, gebeliğin sonlandırılmasını sağlayan en güvenilir işlemdir. Ancak istenmeyen yan etkilerden korunmak için mutlaka steril koşullarda, yasal prosedürlere uygun şekilde yapılmalıdır. İzmir’de çocuk aldırma ile ilgili tüm merak ettikleriniz için Op. Dr. İhsan Atabay’ın kliniği ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Kürtaj (Çocuk Aldırma) Nedir?

  Çocuk aldırma İzmir olarak da bilinen “kürtaj”, adını uygulamada kullanılan, “küret” isimli tıbbî aletlerden alır. Kürtaj, çoğunlukla istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılır. Bununla birlikte düşük vb. sorunlarda rahmin temizlenmesi için de yapılabilir. Dünyaya bir bebek getirmek, büyük bir karardır. Çiftler henüz bu deneyime hazır olmadığında ya da çeşitli nedenlerle gebelik sonlandırılmak istendiğinde, kürtaj yapılabilir.

  Kürtaj bazı durumlarda da bir seçim değil, bir zorunluluk olabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde düşük yapan kadınların kürtaj olması gerekebilir. Kürtaj sayesinde rahim tam anlamıyla temizlenerek, yeni bir gebelik için hazır hâle getirilebilir.

  Çocuk Aldırma Ne Zaman Yapılabilir?

  Çocuk aldırma, gebeliğin ilk 10 haftası içerisinde yapılabilir. 10 hafta sınırlaması, yasal bir zorunluluktur. Ayrıca 10. haftadan sonra sonlandırılan gebelikler, sağlık açısından büyük risklere yok açabilmektedir. Bu nedenle gebelik haftasının doğru hesaplanması da oldukça önemlidir. Birçok kadın, gebeliği öğrendiği ilk tarihi gebelik başlangıcı kabul edebilir. Bu nedenle gebelik haftasının hesaplanması zor olabilir. Kadın doğum uzmanları, çocuk aldırmayı düşünen çiftlerin gebelik haftasını hesaplamasına yardımcı olur ve bu konuda gerekli yönlendirmeyi yapabilir. Eğer gebelik süreci 10 haftayı geçtiyse, ancak bebekte ciddi sakatlık ya da sendrom varsa, çok hekimli konsey kararı ile özel izin çıkarılarak, 10 hafta üstündeki gebeliklerde de yasal olarak kürtaja izin verilebilir. Fakat bu yasal imkan çok özel istisnai durumlar için geçerlidir. İsteğe bağlı olan kürtaj 10. gebelik haftasından sonra yasal değildir ve yapılamaz.

  Evli Olmayanlar da Çocuk Aldırabilir mi?

  Çocuk aldırma ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de budur. Evli olmayan, bekâr kadınlar da çocuk aldırabilirler. Bu süreçte yapılan tüm işlemler doktor ile hasta arasındaki gizlilik esası gereği, saklı tutulur. Herhangi bir üçüncü kişi ile paylaşılmaz. Ancak bekâr kadının 18 yaşını geçmiş olması gerekmektedir. Yasal düzenlemeler gereği, 18 yaşından küçük olup, çocuk aldırmak isteyen kişilerin aile izni alması gerekmektedir. Evli kadınlar ise çocuk aldırırken eş onayı almak zorundadır. Evli çiftlerin her ikisinden de onay almadan kürtaj yapılmamaktadır.

  Vakumla Kürtaj Nedir?

  Günümüzde en çok tercih edilen, en güvenilir kürtaj yöntemi “vakumla kürtaj” yöntemidir. Vakumla kürtaj işleminde, klasik kürtaj yönteminden farklı olarak, rahim içerisinde negatif basınç yaratılması amaçlanır. Rahme uygulanan basınç ve özel bir vakumlu cihaz sayesinde, fetüs rahimden uzaklaştırılır. Vakumla kürtajın en büyük avantajı; rahim içerisinde parça kalma ihtimalini azaltarak, gebeliğin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde sonlanmasını sağlamasıdır.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Kürtaj işleminde, küret adı verilen tıbbî aletler kullanılır. Vakumla kürtaj için, fetüsü rahimden uzaklaştıracak özel aparatlar da kullanılabilir.

  Kürtaj yapmak için öncelikle gebelik haftası hesaplanır. Kadının en son adet tarihi ve adet döngüsü ile ilgili bilgiler dikkatlice dinlenir ve not edilir. Sonrasında, rahim ultrason ile incelenerek, gebeliğin durumu değerlendirilir. Kürtaj işleminde sedasyon (derin uyku) ya da lokal anestezi gibi anestezi yöntemleri tercih edilebilir. Lokal anestezi, hastanın anestezi nedeniyle daha az sarsılmasını sağlar. Ancak sedasyon ile yapılan kürtaj işlemleri, birçok kadın tarafından daha konforlu bulunmaktadır. Sedasyon ile yapılan çocuk aldırma işlemlerinde, hastanın bilinci kapalı olduğu için, kişi kendini hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha rahat hissedebilir.

  Kürtaj yapılırken;

  • Hasta muayene masasına alınır.
  • Sedasyon ya da lokal anestezi uygulanır.
  • Genital bölge iyice temizlenir.
  • Vajina, spekulum ile genişletilir.
  • Embriyo vakumlanarak dışarı çıkarılır.
  • Eğer vakum kullanılmayacaksa, küretaj malzemeleri ile rahim içi kazınır ve gebelik ürünü dışarı alınır.
  • Kürtajdan sonra herhangi bir dikiş uygulaması yapılmaz. Bu nedenle pansuman gerektirmez.
  • Çocuk aldırma yaklaşık 3 – 5 dakika sürer.
  • Hasta aynı gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir. Ancak enfeksiyondan kaçınmak ve yeniden güç toplamak için kürtajın yapıldığı gün evde istirahat edilmesi tavsiye edilir.

  Çocuk Aldırdıktan Sonra Yeniden Hamile Kalınabilir mi?

  Çocuk aldırdıktan sonra yeniden hamile kalınabilir. Özellikle vakumlu kürtajın kadınlara sağladığı en büyük avantaj oldukça güvenilir bir işlem olmasıdır. Vakumlu kürtaj işleminde, uygulanan basınç sayesinde rahim kürtajdan en az zararı görür. Operasyondan sonra enfeksiyon kapma riski de azdır. Bu nedenle rahmin hem işlem sırasında hem de işlemden sonra olumsuz etkilenme ihtimali oldukça azdır. Bununla birlikte işlem yapılan ortamın steril olması ve enfeksiyondan korunma önemlidir.

  Kürtaj Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

  Kürtaj yaklaşık 3 – 5 dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Sedasyon ya da genel anestezi ile yapılan kürtaj işlemlerinde anestezi ve uyanma süreçlerini de dahil edersek, yaklaşık 15-20 dakikalık bir işlem olduğunu söyleyebiliriz.

  İzmir Çocuk Aldırma Fiyatları 2020

  Çocuk aldırma işlemi, doktorun deneyimine ve işlemin yapıldığı ortama göre farklı fiyatlarla yapılabilir. İzmir de kürtaj çeşitli hastanelerde yapılmaktadır. Hastaneye ve doktora göre fiyatlar da değişmektedir. Kürtaj en nihayetinde cerrahi bir işlemdir ve tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi enfeksiyon başta olmak üzere komplikasyonlara açıktır. Steril koşullarda işlemin yapılması önem arz etmektedir. İzmir’de kürtaj işleminin fiyatları ve kürtaj işlemi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilir; kürtaj fiyatlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi