Kürtaj Anlaşılır mı

Kürtaj Yaptırdığım Anlaşılır mı?

Kürtaj operasyonu cerrahi kesi veya dikiş kullanılarak yapılmadığı için işlemin üçüncü kişiler tarafından anlaşılması mümkün değildir. Fakat kandan tespit edilebilen gebelik hormonu, kürtaj yapılsa dahi birkaç hafta kadar yapılan kan tahlillerinde ortaya çıkabilmektedir, bu durum yalancı gebelik olarak adlandırılmaktadır. Birkaç hafta içinde gebelik hormonu kanda tamamen sıfırlanır ve gebelik testleri artık negatif çıkmaya başlar.

Kürtaj Anlaşılır mı?

Kürtaj işlemi arkasında herhangi bir iz bırakmadığı için jinekolojik muayene sırasında, ultrason görüntülemesinde veya dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz.

Kürtaj işleminden sonra gebelik sonlandırılmış olmasına ragmen gebelik hormonu kanda bir süre daha kalır ve sonrasında birkaç hafta içinde normal seviyesine düşer, bu sebeple kürtajdan sonra kişinin kan tahlillerinde gebelik hormonu seviyeleri halen yüksek çıkabilir fakat gebeliğin nasıl sona erdiğinin kan testinden anlaşılması mümkün değildir.

Yukarıda bahsedilen özel durumlar haricinde kürtajın üçüncü kişiler tarafından anlaşılması söz konusu değildir. Kürtaj işlemi üzerinden yaraların iyileşmesine yetecek kadar zaman geçmişse kürtajı gerçekleştiren doktor bile kişinin kürtaj yaptırdığını anlamayacaktır.

Yasal Kürtaj Haftası

Kadınlar yasal olarak gebeliklerinin 10. haftasına kadar kürtaj yaptırabilirler. 18 yaşından büyük herkes için kürtaj işlemi yasaldır ve kişinin kendi iradesiyle gerçekleştirilir. Fakat evli olan kadınlar kürtaj yaptırmak istediklerinde eşlerinin de onay imzası gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş