Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Kaçıncı Haftada Cinsiyet Tahmini Yapılır ? 

12.haftada yapılan ultrason muayenesinde bebeğinizin cinsiyeti çoğunlukla belli olur. Bazı özel durumlarda 14 ya da 15 haftada cinsiyet tayini yapılabilmektedir. Fakat daha net bir tahmin için 16. haftayı beklemek gerekmektedir. Bebeğin cinsiyeti ultrasonda tahmin edilebildiği gibi anne kanından da bebek cinsiyeti belirlenebilir. Bunun için anneden alınan kan kromozomal incelemeye yollanır. Bu test non-invasive prenatal tanı (NIPT testi ) adını alır. Bu yöntemle 10. haftadan itibaren cinsiyet net olarak belirlenebilir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur ?

Sağlıklı insanlarda hücrelerin her birinde 46 kromozom bulunur. Bunun istisnası, erkekte sperm ve kadında yumurta hücreleridir. Sperm babadan gelen, yumurta ise anneden gelen 23 kromozom içerir. Sperm yumurtayı döllediğinde , döllenmiş yumurtada yeniden 46 kromozom oluşmuş olur.

Kromozomlar her biri yaklaşık 2000 gen içeren yapılardır. Genler ise kişinin kalıtsal özelliklerini belirleyen kodlardır. Göz rengi, saç rengi, kan grubu, boy gibi özellikler genler tarafından kodlanır. Döllenmiş bir yumurtada 2 adet cinsiyet belirleyici kromozom vardır. Bunların biri anneden biri ise babadan gelir. Her insanda anneden gelen cinsiyet kromozomu hep aynıdır ve X kromozomu adı verilir. Babadan ise X ya da Y kromozomu gelmektedir ve bebeğin cinsiyeti babadan gelen spermin hangi kromozomu taşıdığıyla ilişkilidir. Babada gelen kromozom eğer X kromozomu ise bebeğin cinsiyeti kız, babadan gelen kromozom Y kromozomu ise bebeğin cinsiyeti erkek olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş